Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва да се внимава с гражданския арест

“Трябва да има пояснения за всички, защото не бива да изпадат в ситуации, когато вместо да изпишат вежди - вадят око” това заяви по повод прилагането на гражданския арест адвокатът Марин Марковски в интервю за Радио Пловдив. 

“Затова точният прочит на закона и знанието на хората какво имат право да правят и докъде се простират правата им трябва да бъдат ясни” поясни специалистът. 

Какво представлява гражданският арест адв. Марковски обясни така “гражданският арест е посочен в чл.12A от Наказателния кодекс. От разпоредбите на му се разбира, че задържането на лице, което е извършило престъпление не е общественоопасно деяние. Което значи, че никой не го грози наказателно производство за това, че е задържал някой, който е извършил престъпление. Законът казва, че вредите, които се причиняват на задържания не могат да бъдат приети за престъпление, те не са общественоопасни”. 

Според специалистът по наказателно право “степента на интензитета на задържането като сила, трябва да отговоря на степента на съпротива. Не може ако един 15-годишен е прекалил с марихуаната и чупи витрини, някой да го види и да го удари с чук. Това ще бъде третирано като престъпление”. 

“Гражданския арест се приветства от полицията и службите за сигурност. Аз лично се отнасям с песимизъм да се подкрепя гражданският арест, защото има хора, които са извършили престъпление и не изглеждат силни физически, но той може да има оръжие или да е дрогиран”. Марин Марковски уточни, че е изключително важно да се внимава при извършване на такова действие, защото то може да е много опасно. 

“Преди имаше силни и слаби, а сега револверът “Колт” изравни всички. Има си полиция, всеки трябва да си гледа работата”. 

Героичния плам трябва малко да бъде потушен с водата на разума. 

За възможностите на арестуващият адвокатът каза, че границата е голяма и много действия могат да минат за законосъобразни. “Законодателят дава много сериозни възможности на този, който извършва ареста да причинява доста сериозни вреди. Даже тези, които надхвърлят предела се считат за непредпазливи”. 

“Въпреки това престъпникът също е човек, така че неговите права също са защитени”. 

Адвокат Марин Марковски направи и сравнение между неизбежната отбрана и гражданския арест, като близки в смисъла на наказателния закон. “При неизбежната отбрана - това е интересен въпрос - има сериозен теоретичен привкус. При нея се употребява сила и насилие срещу нападател. Тоест трябва да бъде лично нападнат този, който употребява неизбежната отбрана. Там трябва да бъде приложена сила, която не надвишава силата на нападателя”. 

“Ако някой скочи към тебе с нож, можеш да го удариш с чук по главата, ако ти е под ръка. Ако е налична заплаха за живота, ти дори имаш право да убиеш” категоричен бе специалистът. 

“Докато при гражданския арест, задържащият има право да причини вреди в рамките на пределите за задържането”. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Фирмите у нас се адаптират към модела в индустрията с коли

Компаниите в България успешно се адаптират към  новия модел в автомобилната  индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..

публикувано на 31.01.25 в 16:11

С бойкот цени не се свалят, важна е конкуренцията

Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас .  Според него потребителските бойкоти имат дълга история..

публикувано на 31.01.25 в 16:02

Бюджетът на държавата трябва да e изкуство на разумното

Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните  приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната,  коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...

публикувано на 31.01.25 в 11:06

Търсят се още 6,8 млн. лева за електронния билет в Пловдив

Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..

обновено на 30.01.25 в 16:32

Учители предлагат 5 дни междусрочна ваканция

Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..

публикувано на 30.01.25 в 14:21