Целогеномното секвениране е най-съвременният и точен метод за определяне на варианта на COVID-19, това заяви вирусологът от Медицинския университет доц. д-р Мария Атанасова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив. Тя е ръководител на Ковид лабораторията към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив.
„В Центъра по заразни и паразитни болести е организирано секвениране на проби от цялата страна. Целогеномното секвениране е единственият метод, който може да определи кой е вариантът на щама“, каза доц. Атанасова.
Над 100 проби, взети от началото на 2021 година, направени в Центъра по заразни и паразитни болести от тези изпратени от Пловдив показват, че 33 от тях са от британския щам на COVID- 19, наричан още „алфа“ вариант.
Д-р Атанасова обясни още, че според проучване, индийският вид на заразата - Делта вариантът, засечен още в края на миналата година, се открива най-често при по-млади хора.
„Около 32% от пациентите, боледували от Делта варианта са под 30 години. А докладваните симптоми са главоболие, възпалено гърло и хрема, но тежестта на заболяването остава същата“, каза вирусологът.
Тя допълни, че ваксините на AstraZeneca и Pfizer неутрализират в много висок процент и този вирус, при поставени две дози. Ваксината на Pfizer защитава 96% от Делта щама, а AstraZeneca-92%, според проучване направено в Англия.
Според вирусологът, покачване на заболеваемостта с Делта варианта можем да очакваме още това лято, ако темповете на ваксиниране не се засилят.
„Ако в обществото имаме над 70% ваксинирани и преболедували, то тогава можем да очакваме затихване на пандемията.“ заключи д-р Атанасова.
Ползата от безплатните лекарства за деца до 7 години ще е малка за родителите, тъй като до момента се говори в позитивния лекарствен списък да бъдат включени само антибиотици. Това коментира д-р Костадин Сотиров, председател на регионалната структура на Сдружението на общопрактикуващите лекари. По думите му това ще създаде..
СУ „Георги Бенковски“ в Бенковски предлага на учениците след 7. клас възможност за модерно професионално образование чрез специалността „Мехатроника“. Тя е мултидисциплинарна област, която обединява механика, електроника, автоматизация и програмиране. Обучението в СУ „Георги Бенковски“ е съобразено с нуждите на компаниите, позиционирани в..
Фондация „За Нашите Деца“ стартира новата си дарителска кампания – „Абонамент за чудеса“, с която отправя силна покана към всички хора с отворени сърца: да превърнем съпричастността в действие и добрината – в навик. Вече 33 години фондацията работи за това всяко дете в България да има шанса да расте в сигурна, обичаща и подкрепяща..
Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие. "Възраждане"..
Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"? Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..