За Радио Пловдив тя коментира нагласите на партиите и заявката на лидера на ИТН Слави Трифонов да състави самостоятелен кабинет.
„ИТН вероятно имат основание за гордост, но в същото време и те има за какво да съжаляват, или да премислят. Те тръгнаха към тези избори с едни очаквания - да повлекат политическото статукво, но това не се случи. ГЕРБ имат сериозна група поддръжници, както и другите партии. Това раздаване на картите – макар и второ, би трябвало да накара политиците да се замислят за търсене на пътища по между си, защото както е фрагментирано българското общество, така фрагментиран е парламента и при един силно фрагментиран парламент е много трудно, да се изгради стабилен кабинет. Аз се страхувам, че ако новите политически партии не намерят силите за търсене на разговор, за уважение и компромиси, това ще върне ГЕРБ на власт, защото ако Бойко Борисов толкова години оставаше във властта, то беше заради това, че той е политикът, правил най-много компромиси, с най-голяма гъвкавост и отстъпчивост", коментира Радева.
По думите й в този смисъл, първата заявка на Слави Трифонов е по-скоро обезкуражаваща.
Тя допълни, че с изявлението си днес, той не просто е попарил останалите партии на протеста, а е отрязал възможността за търсене на национален консенсус, който не е само между партиите, а и между избирателите.
„Не може една политическа партия, каквато е ИТН, да се държи като че ли само техните избиратели съществуват. Аз харесвам биографиите на предложните хора. Николай Василев е истински дипломат и много добър за министър-председател и на базата на опита, който има. Но не може така силово да бъдат налагани тези хора. Това е поведение от типа, ще го кажа, селско поведение в най-лошия смисъл на думата. Това е поведение от типа - сам съм други няма. Никой не ме интересува. Съжалявам, но цивилизования подход означава, да се зачита мнението на всеки един –отново казвам гражданин, не партия. Същото, за жалост, видяхме и при изказването на Нинова – втърдяване. Изключително нелепо поведение за политици“, казва социологът и допълва, че силовият подход е най-малко подходящ при подобно разделение на обществото.
Според Радева възможностите са две - или нов разпад и нови избори, което ужасно ще разочарова хората.
„Другият вариант е всички да се обединят срещу Слави Трифонов, което може би ще го издигне за момент, но не знам каква политическа перспектива ще му даде занапред“, заключи анализаторът.
Цялото интервю с Мира Радева може да чуете в прикачения звуков файл.
Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..
Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..
Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години. Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..