„Трудно мога да кажа, че повечето партии спечелиха нещо. Ясно е, че отношението и доверието към политическите сили става все по-проблематично за голяма част от българското общество. Отказът им да гледат в смислен режим на комуникация с нас – гражданите и начинът, по който те комуникират помежду си, не е начин, който ще ни накара да се чувстваме представени и да харесваме партиите. По-скоро мотивира само една малка част партийни ядра“.Това коментира политическият анализатор Страхил Делийски.
По думите му, повечето партии бавно, но сигурно се затварят в малките си партийни ядра и ако тенденцията не се промени, ни очаква дълъг период, в който множество малки и средни ядра на партиите ще трябва да бъдат носителите на представителната демокрация в България.
„Това налага определен тип изисквания към лидерите на партиите и към тяхната коалиционна култура, както и разбирането, че трябва да се търсят връзки и взаимодействия между различните партии. На този фон обаче Слави Трифонов излиза и с равен артистичен тон заявява, че с никого няма да прави коалиции и изчита написани неща от хора със спорна политическа грамотност. И за да не остане по-назад, бившият политически вожд му отговаря в стил – далеч от каквито и да е стандарти. От нас се очаква с интерес да наблюдаваме тази драматургия и да сме виновни, че не отиваме да гласуваме“.
Делийски обаче бе категоричен, че не само Трифонов участва в политическото шоу, което сякаш е предназначено за затворен частен клуб. А останалите не могат да направят нищо, освен да надничат през прозорците.
„Става въпрос за нещо отвъд политологичния стандарт и аз трудно повярвах на това, което се случва. Помислих, че са объркали листовете и вместо листовете за Кабинета, са пуснали случайно на Трифонов сценария за вечерното му шоу – юпита, приватизации, Василев... това ме върна в младежките години и всичко - под знака за промяна, което е странно“.
Според Делийски, в програмата на ИТН отсъства стратегическа дълбочина, а прозира резултат от ситуативно действие на политик, чиято политическа цел не е дългосрочна.
„Тя е оферта, която казва нищо няма да се промени, не се притеснявайте и всичко ще си остане, както си е било. Това не е оферта към мнозинството български граждани, а към малцинството на икономическия елит. Предлагам да бъдем песимисти на интелекта и оптимисти на волята“, заяви още Делийски.
Интервюто – от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..