Фондация „Българска памет“ стартира семинар на тема „Изграждане на споделени ценности и компетентности в младите чрез социално предприемачество и екология“. В него са включени 60 младежи - по 20 от Албания, Молдова и България.
Една от основните цели на Фондация „Българска Памет“ е осъществяване на съвременната идея за национална идентичност в перспективата на европейската принадлежност на България и равнопоставеност на диалога между културите.
„Темите са изключително интересни за младите хора. Голяма част от проектните идеи на фондация „Българска памет“ идват като инициатива от младите хора. Защото това е фондация, която работи за и с младите хора, в отговор на техните потребности, в отговор на техните очаквания. Значителна част от темите, които реализираме и благодарение на програма „Еразъм+“, са в отговор на стратегическата визия на ЕС до 2050 година да бъде дигитално положителен и климатично неутрален континент“, заяви в интервю за Радио Пловдив Моника Панайотова от Фондация „Българска памет“ и бивш евродепутат.
Целта на семинарите на Фондация „Българска памет“ е младите хора да развият аналитично мислене и да придобият умения на бъдещето, които ще са свързани с професиите на бъдещето. Статистиката показва, че 65 % от сегашните ученици ще работят професии, които днес още не съществуват.
Младите хора могат да подпомогнат добросъседството и сътрудничество в модерния сват
„Те са важни участници в този процес и трябва да бъдат включвани на много ранен етап. Затова чрез проектите на фондация „Българска памет“, се опитваме да създаваме усещането за заедност в младите хора. Искаме да ги превърнем във вдъхновители за цяла Европа чрез сътрудничество“, каза още Моника Панайотова.
Политиците в България не трябва да живеят като героинята от „Сляпата Вайша“ на Георги Господинов
„Знаете, че героинята с едното око гледа в миналото, а с другото далеч в бъдещето. И е неспособна да живее в настоящето. Това трябва да бъде преодоляно. Трябва да живеем в настоящето, да сме способни да взимаме отговорните решения днес, което е в основата на едно бъдеще“, коментира още Панайотова.
Цялото интервю с Моника Панайотова можете да чуете в звуковия файл.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..