От нас зависи дали ще има четвърта вълна от Ковид-19 в България. Така проф. Ани Кеворкян, от катедра "Емидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицински университет - Пловдив коментира темата на закъснелите ваксинации срещу вируса у нас.
Проф. Кеворкян посочи, че България изостава значително в темпа на ваксинации, като се нареждаме на последно място в Европа. Повишаването на броя на случаите, от последното денощие - 193, проф. Кеворкян коментира, като влезли в тенденцията от последните дни, и те се задържат в диапазона 0,7 до 0,9 %.
"България обаче не е изолирана, и след като има нарастване на заболелите от коронавирус в съседните държави, то и тук ни очаква покачване", допълни епидемиологът. Тя посочи, че например в Гърция има подем от над 3000 случая на ден.
Нещата не са спокойни, вижда се динамика на заболеваемост, особено в Бургас, Варна, София, каза още проф. Кеворкян. По думите й лятното време ни кара да забравим за опасностите. Да намалим размера на вълната от Ковид-19 , посъветва още специалистът.
Защо у нас закъснява ваксинацията: "На българина в народопсихологията е заложен скепитицизъм, едно отричане и само когато наистина нещата се случат и той ги почувства на гърба си, тогава се постряска, решава да предприеме мерки.
От една страна има го недоверието, затова че ваксините са нови, но по принцип и при хората по света винаги, когато нещо е ново, има доза секптицизъм, но при нас е много по-изразен. Фактите сочат, че напълно ваксинирани у нас са 16,7% от хората, в Румъния- 30,1%, а в Гърция 51, 7%. Има значение структурата на имунизираните, например в Гърция има вълна, и там са морска дестинация, имат подем, но броят на хоспитализираните е малък, това са предимно млади хора, които не са ваксинирани.
Прогнозите са, че става въпрос за общества с високо ваксинално покритие, като Гърция, Дания и Франция, за тях вълната ще засегне по-младите хора, активинитте и предвижващите се, защото по-вързастното население е ваксинарано. В България, при нас започва да се наблюдава хоспитализация на по-млади пациенти, но ще бъдат засегнати и други групи. У нас само 6% от младите българи на възраст от 18 до 24 години са с ваксина."
Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..
Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..
Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..