От нас зависи дали ще има четвърта вълна от Ковид-19 в България. Така проф. Ани Кеворкян, от катедра "Емидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицински университет - Пловдив коментира темата на закъснелите ваксинации срещу вируса у нас.
Проф. Кеворкян посочи, че България изостава значително в темпа на ваксинации, като се нареждаме на последно място в Европа. Повишаването на броя на случаите, от последното денощие - 193, проф. Кеворкян коментира, като влезли в тенденцията от последните дни, и те се задържат в диапазона 0,7 до 0,9 %.
"България обаче не е изолирана, и след като има нарастване на заболелите от коронавирус в съседните държави, то и тук ни очаква покачване", допълни епидемиологът. Тя посочи, че например в Гърция има подем от над 3000 случая на ден.
Нещата не са спокойни, вижда се динамика на заболеваемост, особено в Бургас, Варна, София, каза още проф. Кеворкян. По думите й лятното време ни кара да забравим за опасностите. Да намалим размера на вълната от Ковид-19 , посъветва още специалистът.
Защо у нас закъснява ваксинацията: "На българина в народопсихологията е заложен скепитицизъм, едно отричане и само когато наистина нещата се случат и той ги почувства на гърба си, тогава се постряска, решава да предприеме мерки.
От една страна има го недоверието, затова че ваксините са нови, но по принцип и при хората по света винаги, когато нещо е ново, има доза секптицизъм, но при нас е много по-изразен. Фактите сочат, че напълно ваксинирани у нас са 16,7% от хората, в Румъния- 30,1%, а в Гърция 51, 7%. Има значение структурата на имунизираните, например в Гърция има вълна, и там са морска дестинация, имат подем, но броят на хоспитализираните е малък, това са предимно млади хора, които не са ваксинирани.
Прогнозите са, че става въпрос за общества с високо ваксинално покритие, като Гърция, Дания и Франция, за тях вълната ще засегне по-младите хора, активинитте и предвижващите се, защото по-вързастното население е ваксинарано. В България, при нас започва да се наблюдава хоспитализация на по-млади пациенти, но ще бъдат засегнати и други групи. У нас само 6% от младите българи на възраст от 18 до 24 години са с ваксина."
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..