10 милиарда евро е бюджетът на Европейския съвет по иновациите за периода от 2021г до 2027 г.
При старта му комисарят по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта Мария Габриел зказа, че " в Европа има много иновативни и талантливи новосъздадени предприятия, но твърде често те си остават малки или се преместват другаде". На форум в Пловдив, на който пристваха представители на научните среди и бизнеса, комисар Габриел раззясни как ще действа новият механизъм.
"За първи път ЕС не инвестира в проекти, а инвестира в компании"
Първият инстриумент, наречен "изследвач" финансира от идеята да продукта, а т.нар "акселератор" цели продуктът да съдаващ паза 70% от 10-те милиарда е за малки и средни предприятия.
Българският бизнес има нужда от този подход при финансирането. Компании в Тракия икономическа зона разработват и сега иновационни производства, които имат потенциал да са пионери в цяла Европа, казва Катя Стайкова - изпълнителен директор на ТИЗ.
Презентирайки дейността на Съвета по иновации, Мария Габриел слага акцент върху новата форма за кандидстване, по думите й - доста по- облекчена.
" Европейският иновационен съвет приема проекти по всяко едно време. В рамките на две седмици трябва де се получи отговор има ли перспектива. Ако има нужда, следващите 4 до 8 седмици с екипа се сяда и се работи за финансиране за следващ етап."
В средите на бизнеса обаче има и скептични реакции и то точно заради по- тежката евробюрокрация. Петър Петров управлява фирма с производство, което би отговаряло на профила за финансиране. Последната разработка е на електрически товарни машини, напълно в духа на зелената сделка, но според него директното общуване няма да е лесно. Според Петров малко български фирми ще получат достъп до тези пари.
В задочен отговор Мария Габриел казва, че този проблем вече е във фокус и нейната амбиция е ЕС да стане по - бърз, защото това е една от пистите, по които трябва да изпревари конкурентите си отвъд окена.
Репортажът можете да чуете в прикачения звуков файл.
„Парацетамол предизвикателство“ в Тик Ток е поредната опасна тенденция. Според специалистите това предизвикателство е познато от няколко години насам, но в момента отново набира популярност сред тийнеджърите. В Пазарджик лекари спасиха 13-годишно дете, пило прекомерно количество парацетамол. Така се оправдават страховете, че опасното..
Седем паралелки по-малко ще има в 8 клас в Пловдивска област през новата учебна година. Децата са по-малко с 252 от тази година, приемът фиксира 215 паралелки, като ще има 11 нови специалности. От общия брой паралелки 66.51% са професионалните, или 143, което е с 3% повече от миналата година. Само 27 са паралелките с чужди езици и те ще са в..
На 86-годишна възраст почина пловдивският художник Здравко Йончев. За кончината на твореца съобщи в социалните мрежи синът му Илия. Здравко Йончев беше от малцината творци, останали от поколението на великата творческа бохема на Пловдив – Димитър Киров, Жоро Слона, Йоан Левиев... „ Животът е театър! Всеки от нас е намерил..
Няма да има ефект от бойкота на магазините от страна на хората на 13 февруари и цените няма да се понижат. Доходите са тези, които определят цените на хранителните стоки, а за последните 5 години заплатите са се увеличили със 100%. Това коментира финансовият анализатор Светозар Гледачев . „Никакъв ефект няма да има. Ефектът, който се..
Ще се окажат ли надценките на храните и исканията за по-високи работни заплати непреодолими препятствия пред управляващата коалиция? Според политолога и университетски преподавател Любомир Стефанов бюджетът ще предизвика напрежение. "Борисов вече заяви, че това с разходите, това с осигуровките и нарастване на заплатите, трябва да бъде много..