Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жителите на Кръстевич излизат на протест срещу водния режим


В село Кръстевич има тежък режим на водата от началото на юли, като местните твърдят, че този проблем е от десетилетия насам. На среща при областния управител вчера инциативен комитет от селото, представители на ВиК и кметицата на Община Хисаря упяха да обсъдят идеите и желанията си за промяната на водния режим в селото. 

Общо решение за проблема в село Кръстевич беше постигнато, като на първо време водохващането от река намираща се в близост до селото ще бъде почистена, за да се осигури по-добро качество на водата. От там насетне ще се търси и дълготрайното решение на проблема, което е изграждане на цялостна водоснабдителна система от сондажен кладенец. Кметът на Община Хисаря Пенка Ганева заяви, че това е единственото устойчиво решение и хората трябва да са спокойни, че проектът изготвен за водното трасе няма да остане по паките в нечий офис. 

"Първоначално водохващането щюе бъде почистено, но това е само временно решение. На село Кръстевич е нужна цяла водоснабдителна система от сондажния кладенец, който обаче има високи нива на нитрати". Кметица увери, че трябва да бъде изградена пречиствателна станция, която да направи водата годна за пиене.

Средствата за изграждане на водното съоръжение са около 3 милиона лева, като община Хисаря и ВиК Пловдив ще си сътрудничат по кандидатстването за тях. Главният инженер на дружеството Антон Гълъбов заяви, че действията на ВиК ще бъдат насочени именно в тази посока.


"С господин Спартак Николов (управител на ВиК Пловдив бел. ред.) ще работим за кандидатстване по отделни проекти, тъй като нужните средства не са по силите нито на общината, нито на дружеството. Ние имаме пари колкото да подменим канализация на една улица, но със сигурност нямаме, за да изградим цяла водопреносна мрежа с пречиствателна станция". Варианти за постигане на целта има, смята инж. Антон Гълъбов.

Жителите на село Кръстевич си тръгнаха по-скоро обнадеждени от срещата, като все пак стана ясно, че протест в селото ще има, тъй като такъв е вече насрочен. 

"Все пак протест на 31.07 (събота) ще има, тъй като хората не могат да бъдат сигурни, че обещаното ще се случи. Ние ще обясним това, което са ни обещали от дружеството и общината, като се надявам в понеделник да дойдат и да свършат това, което казаха, че ще направят". Жителите на Кръстевич, които бяха на срещата са твърди, че ще следят от близо ситуацията с водоснабдяването на селото. 

Областният управител Ангел Стоев изрази мнение, че неговата дейност в срещата е била изцяло медиаторска и е щастлив да сътрудничи на хората в решаването на техните проблеми.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Цените се вдигат заради административните тежести

Необходимо е котнролните органи да събират информация за търговци, които вдигат цените, без да има икономическа обосновка за това. Само потребителите биха могли да бъдат ефективен регулатор на пазара, така че да няма спекулатвно вдигане на цените.  Това заяви пред Радио Пловдив   Габриела Руменова  от платформата "Ние, потребителите", к..

публикувано на 08.10.25 в 16:34

Река Марица не създава рискове за Пловдив

Река Марица не представлява непосредствен риск за Пловдив, заяви в интервю за предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив арх. Чавдар Тенев, председател на Камарата на архитектите в града. По думите му, тежките поражения по Черноморието са резултат както от природни фактори, така и от човешка небрежност и неефективна система на..

публикувано на 08.10.25 в 16:05
Георги Киряков

Статията в „Уолстрийт джърнъл“ е част от битка за влияние

Политологът Георги Киряков коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив поредната доза остра риторика между власт и опозиция, статията в Уолстрийт Джърнъл", засягаща български политически фигури, както и ситуацията с главния прокурор и предстоящите политически динамики до Коледа. „Вероятно това е част от някакви  външнополитически..

публикувано на 08.10.25 в 10:48
Адриан Николов

Може да има проблеми с еврото само в преходния период

В програма "Точно днес" говорим за икономическите параметри  през октомври, за мерките "Антиспекула", за сайтовете за цените. НАП и КЗП тръгват на масови проверки за цените в евро, и ще налагат глоби на търговците, от 8 октомври, разговор със старши икономиста на Института за пазарна икономика Адриан Николов . Икономистът отбеляза, че по-голямата..

публикувано на 08.10.25 в 10:28

Приложният шахмат в помощ на хората с психични проблеми

Международно общество за приложен шахмат и Социална комисия към Международната шахматна федерация (ФИДЕ)  днес отбелязват инициативата „ 08 октомври 2025 – Международен ден на приложния шах . Шахмат за по-добър свят“. Единствени у нас - в Пазарджик използват шахмата за да помагат на хората с психични проблеми. По темата говорим с  Надежда..

публикувано на 08.10.25 в 10:16