Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Това, което се случва, не е промяна, а подмяна

| обновено на 04.08.21 в 12:57
Снимка: БГНЕС


Реди ли се политическият пъзел или се търсят все още парченца от него? Ще има ли правителство и каква подкрепа ще получи в пленарна зала? Какви са възможните  сценарии и каква прожекция ни очаква? Горещите въпроси коментираме с  режисьора и политик Евгений Михайлов. 

Според него в тези времена и с тези сценаристи трудно се прави прогноза.

" Но, връщайки се година назад виждам, че това, което съм писал тогава по отношение на случващото се, че хората на площада, които искрено протестираха, накрая ще се превърнат в масовка на истинските сценаристи на тези протести и ще разберат, че са били използвани - това се случва", посочи Михайлов.

По думите му не може да се говори, че протестиращите имат своето представителство в Парламента, а протестът не може да се разглежда като нещо единно. 

  "Имаше различен вид протестиращи - имаше млади хора, които бяха дошли от чужбина с техните си нагласи и с        недоволството от  много неща, които се случват в България. Те протестираха за едно, имаше футболни агитки, които протестираха за друго , имаше хора, които мятаха камъни и павета по полицаите и те протестираха и бяха организирани от трети. Имаше юристи, които целеха с яйца и камъни герба на България, имаше хора, които призоваха да се нахлуе в НС.  Въобще имаше всякакви хора и накрая тези с прашките и с камъните по българския герб са в Парламента, а тези младите и интелигентите хора просто бяха в масовката и продължават да са в масовката. Защото дори субектът, за който те гласуваха от чужбина и който спечели най-много гласове в чужбина - партията на Слави Трифонов, излъга до сега на няколко пъти и не знам на следващите  избори какъв ще бъде резултатът точно на тази партия. Защото ИТН изгуби изборите в България, но с повечето гласове от чужбина и само с 15 хиляди гласа се провъзгласи за победител, който  със своите 65 депутати иска да диктува на всички в Парламента своята воля и да казва - Ако не сте съгласни, значи  вие сте виновни, ако не ни приемете правителството, вие сте виновни, ние няма да преговаряме, няма да подписваме споразумения, това е което ние искаме. Изведнъж се оказа, че процесът  е управляван от един диван и от едни автоинтервюта. За мен е много странно, как не могат да се усетят хората, но за много неща", допълни Михайлов.

По думите му  ИТН станаха първа политическа сила  с програмата си от референдума - един лев субсидия, мажоритарни избори, намаляване броя на народните представители, но  са заблудили хората, защото това сега не е поставено в дневния им ред. Той припомни, че ако преди от партията на Трифонов са казвали, че няма да имат нищо общо с БСП, защото е токсична партия, то сега има сближаване на позициите и 95% съвпадение на вижданията и програмите им. Според него трудно може да се обясни и поведението на ДБ и разминаванията им в основни принципи и позиции от програмата.

 "Всичко, което ни се случва е от слабата ни памет и от това, че се създаде и възпита едно поколение, което е  загубило причинно-следствените връзки и защо сме на този хал, коментира Михайлов.      

Според него това, което се случва в момента не е промяна, това е  огромна подмяна в съзнанието  на хората. Той смята, че когато имаш 13 депутати или 34 като хората на ДБ не може да диктуваш, нито  да искаш да  управляваш,  дори и когато имаш  65 не може да казваш - ако не ме слушате, гледайте си работата. 

"Лесно се избира правителство и според мен ще се направи трик, опит за избиране на правителство, дори чрез намаляване на кворума. И понеже ГЕРБ заявиха, че ще присъстват в залата и ще гласуват против, то тези, които могат да спомогнат да се намали кворума, за да се избере правителство, могат да бъдат само групите на ДБ или ДПС. Но ще бъде трудно, едно такова  правителство след това, да бъде сменено,  какъвто беше случая с правителството на Любен Беров, припомни Евгений Михайлов.

Цялото интервю може да чуете в прикачения файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Главен инспектор Димитър Бришимов в "Добро утро, ден!"

Димитър Бришимов  е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..

обновено на 21.12.24 в 14:07
Михаил Кръстев

Имаме проблеми с управлението на публичните финанси

Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет?  Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на  Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..

публикувано на 20.12.24 в 09:50

Благотворителен концерт в подкрепа на 11-годишната София

Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..

публикувано на 19.12.24 в 16:47

Младият предприемач на Пловдив "омагьосал" самия Илон Мъск

Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..

обновено на 19.12.24 в 15:58

И болници търсят помощ от фондация "Заедно за доброто"

В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..

обновено на 19.12.24 в 11:36