Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" с новия европейски Баухаус


В началото на годината ЕК стартира проекта Баухаус, който залага на естетика и устойчивост в прехода към чиста икономика. "Баухаус" е творческа инициатива, която разчупва границите между науката и технологиите, изкуството, културата и социалното приобщаване. 

Сто години след основаването на движението Баухаус в Германия, оказало огромно влияние върху изкуството, архитектурата и дизайна на 20 век, ЕК стартира проекта Нов европейски Баухаус. Той е екологичен, иконимически и културен проект, насочен към съчетаване на дизайн, устойчивост, достъпност и инвестиции, за да се подпомогне реализацияна на Европейския зелен пакт. 

Крайната му цел е да проучим как да живеем по- добре заедно след пандемията. В момента сградите и инфраструктурите причиняват най- малко 40 на сто от всички емисии на парникови газове, а съвременното строителство използва в голяма степен цимент и стомана, за чието производство е необходимо огромно количество енергия, които отделят въглероден диоксид чрез химически реакциии. 

Затова новото европейско двиежение Баухаус трябва да се превърне в пространство за сътрудничество в сферите на дизайна и творчеството, в което архитекти, хора на изкуството, учени, инженери и дизайнери ще работят заедно за превръщането на тази визия в реалност, каза на конференция, организирана от българското министерство на културата в средата на юли европейският комисар по научни изследвания, иновации, култура, образование и младеж Мария Габриел. По думите й новият Баухаус е шанс за местните общности.

Комисарят по въпросите на сближаването и реформите Елиза Ферейра подчерта, че това е проект за всички региони на Европа, а чрез насърчаване на икономически достъпни решения той трябва да допринесе за социалното сближаване и решаване на проблемите с жилищното настаняване. Тя добави, че за новия Баухаус не цената е важна, а разходите. 

"27 милиона европейци живеят в лоши къщи, а милиони сгради трябва да бъдат санирани. Как можем да строим по- добре, как да използваме иновативен дизайнинг, за да преосмислим нашите сгради и живот. Какво ще стане ако ги направим по- природосъобразни, по- красиви и по- инклузивни. Можем и трябва да го направим. Европейската зелена сделка е политичеки приоритет, но тя изглежда отдалечена за много хора. Нека бъдем честни – за някои градове идеята за тази зелена икономика може дори да е източник на притеснения – колко ще струва, колко ще загубя. Проектът за Европейски Баухаус обръща въпроса, така че не става дума за цената, а за разходи, дава предимство на красотата, на удобството и възможността за достъпност". 

Добър пример за креативност, преоткриване на пространства и симбиоза между култура, творечски инициативи и пространства се оказа домакинството на Пловдив на ЕСК 2019 година. Изпълнителният директор на едноименната фондация тогава Светлана Куюмджиева обобщи ползите за града от инициативата, които продължават и в момента.

Проектът Баухаус ще се финансира от програмите Еразъм плюс, Творческа Европа,  Хоризонт Европа и кохезионните фондове. Изисква се реформа в мисленето, въвеждане на иновациите и необходимостта от междусекторни партньорства.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Андрей Велчев

Без бойкот на малките магазини, те държат на качеството

На достъпността и качеството на произвежданата в страната хранителна продукция бе посветена днес дискусия в столицата. Организаторът на дискусията  Андрей Велчев от Сдружението за достъпна и качествена храна заяви в програма "Ден след ден" на Радио Пловдив, че резултатът от бойкота на големите търговски вериги е постигнат и гласът на българите е..

публикувано на 18.02.25 в 16:14
Йордан Божилов

Имаме сериозна криза на международните отношения

В навечерието на третата годишнина от руската инвазия в Украйна експертът по национална сигурност Йордан Божилов коментира възможния завършек на конфликта след обявената от САЩ позиция по него. Той коментира и евентуалното споразумение между САЩ и Русия. Според него това, на което залага администрацията на САЩ е постигането на някакви цели, които..

публикувано на 18.02.25 в 15:40
Владимир Иванов

Производителят трябва да определя крайната продажна цена

Владимир Иванов -  председател на Държавната комисия по стокови борси и тържища, коментира в програма "Точно днес" бойкота срещу високите цени на хранителните стоки и доколко подобен ход може да повлияе на пазара както и предложените от правителството мерки за решаване на проблемите. Според него во момента се наблюдава устойчиво равновесие на цените..

публикувано на 18.02.25 в 11:01

Европа вече трябва да действа доста бързо за сигурността си

Европа е в повратна точка, защото за пръви път от Втората световна война Европа и САЩ не са "непоклатими съюзници, неразривни и с една и съща позиция, за първи път Европа е предизвикана да търси решение не само за собствената си сигурност", коментира деректорът на Портал Европа Юлияна Николова. След срещата в Мюнхен и тази, организирана от Макрон в..

публикувано на 18.02.25 в 10:32

Държавата трябва да регулира цените на храните

Бойкотът на цените на хранителните продукти в големите търговски вериги е крачка в посока уравновесяване на монопола, но това е закъснял процес. Това коментира  производителят на зеленчуци  Иван Кабуров  от пазарджишкото село Мало Конаре, който зарежда и голяма хранителна верига с продукцията си. Добави, че понякога продукцията на родните..

публикувано на 17.02.25 в 16:12