Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пропуснахме най-доброто време за ваксинация

Николай Брънзалов
Снимка: БГНЕС


Увеличаване на заболелите от коронавирусна инфекция и готовността на здравната ни система да се справи с нов пик на заболяването коментира за програма "Точно днес" общопрактикуващият лекар и зам.- председател на БЛС д-р Николай Брънзалов. 

Според него ситуацията е сериозна и едва ли има лекар, който да не го потвърди, но не бива да се създава паника. По думите на д-р Брънзалов здравната ни система е готова, в това число и доболничната помощ, с опита, който е натрупан вече от предишните ковид вълни.  Факт е обаче, че мерките у нас не се спазват и това личи от ръста на заболелите.

" Масово се вижда, как никои не спазва мерките и като че ли свикнахме с този тип нарушения. Твърдо съм убеден, че  мерките трябва да се спазват, но се вижда как не можем да го постигнем", допълни лекарят. 

Той обясни, че симптомите при доминиращия в момента Делта вариант са отново грипоподобни- там където има изява. Смята, че голяма част от населението вече се е срещало с вируса, някои хора не са развили клинична картина, преболедували са  и имат сега защита.

 " Относно класическите симптоми, при другите варианти, като загуба на вкус и обоняние, сега  не са толкова често срещани. В момента  основно е обща отпадналост, втрисане, болки в мускулите - чувство за настинка. За моя радост болните сега имат по-малко усложнения. За сега протича леко заболяването при моите пациенти, обясни д-р Брънзалов и допълни, че очаква новата вълна да протече по-леко, а болните да нямат толкова усложнения.

Според него лекарите в болничната и доболничната помощ имат вече опит, знаят как да реагират, а и са имунизирани. 

"Мое лично убеждение е, че тази вълна няма да има тази сила като предходните. Ще се преборим с нея.  Колкото и да критикуваме системата, тя е подготвена. Претърпя надграждане. Трябва да свикнем да живеем с коронавируса и доколкото може да му отслабваме силата. Голяма част от населението има вече някаква защита, преболедувалите имат защита, ваксинираните също", каза още общопрактикуващият лекар, но подчерта, че броят на имунизираните е много малък у нас.

По думите му  ваксинационният  процес протича у нас както при спазването на мерките. Най-удобните месеци за ваксинация са пропуснати, много малко са ваксинираните през летните месеци. 

"България е залята с ваксини. Няма друга страна в Европа, където който и да е пациент, няма значение - здравно осигурен или здравно неосигурен, може да реши да се ваксинира, може да си избере ваксина  от всичките разрешени ваксини , по което време на деня и през който ден на седмицата да е,  да отиде и да се ваксинира. Да предпази себе си и да подобри общественото здраве.  Пропускат се тези месеци, защото ако следваме чисто ваксинационните срокове, дори и сега да се постави ваксината, при ескалация на заболеваемостта не е удачен вариант. В началото започнахме ваксинацията в разгара на епидемичен процес, защото нямахме друго оръжие, нямахме избор", поясни още д-р Брънзалов.

Той е категоричен, че ваксинацията е единственият вариант да се върнем към нормалността.

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

 





БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34