Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и Пловдив празнуват 6 септември - "Точно днес"

Денят на най-голямата победа, постигната от народа ни в политиката по националния въпрос в  резултат на забележително общобългарско  усилие,  има способността  по безспорен начин да ни предупреди, че само обединени и заедно можем да бъдем по-силни.

И ако за успеха на Съединението на България  принос  са имали  всички слоеве на обществото, защо днес ни е така трудно да бъдем свободни и цялостни в името на идеята за достойнството на страната си?

Историята не е единствено памет. Тя е и разказ за смисъла и за ценностите на хората, останали да живеят извън времето  си.  И ако ние сега правим избора да им  бъдем достойни следовници,  празникът ще е винаги истински  и ще ни зарежда със сили.

За последиците от извършения акт на Съединението за България и за Пловдив и необходимостта от обединение – в програма „Точно днес“ до 10 събеседници са:

кметът на Пловдив Здравко Димитров,  преподавателят в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Димо Чешмеджиев,  правнукът на Райна Княгиня Здравчо Здравчев,  създателят на Сдружение „Българска история“ и на едноименните сайт и издателство, удостоено с престижни награди, сред които  „Златен лъв“ 2020 на Асоциация „Българска книга“,  Марио Мишев, Грозделина Георгиева от Регионален етнографски  музей – организатор на изложбата  „Живо наследство“ , представяща традиционни български носии, съвместно с Фондация „Живите български корени“  и още  - с разказ за сборната изложба „Художниците Дочеви – баща и синове“ . Пловдивчани могат да видят експозициите в Музея през целия месец септември.

Обединението, но не в исторически план, а в наши дни е фокус на анкетата на Екатерина Костова с пловдивчани. В празничния ден  припомняме и епизод от разговора на Паолина Комсалова с актьора Валери Кьорленски,  като срещите с него продължават през цялата седмица в рубриката „Добро утро, Ден“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

“Вход свободен” в последния петък на юли

Градът е полупразен, завладян от обичайната юлска жега. Тези, които сме още тук - най- коравите пловдивчани, разчитаме на утешителната вяра в августовската отпуска, пием ледени фрапета и благославяме наум изобретателя на климатика - почитаемият мистър Уилис Кериър. Днес в предаването освен свежа музика и интересни теми сме ви приготвили..

публикувано на 25.07.25 в 09:05

Прожектор към конфликтните и арт сцени "Точно днес"

Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения ще разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за отглеждане и развъждане на..

публикувано на 24.07.25 в 17:39

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 24.07.25 в 16:41

За нестандартните учители днес във "Вход свободен"

"Да бъдеш нестандартен учител, това често значи да вървиш по ръба" - думи на Станислава Йорданова, отличена в Националния конкурс за нестандартни учители организиран от Бургаски държавен университет “Проф. д-р Асен Златаров” и Департамент КПРПС - Бургас . Определя тази награда като "връх" в своя личен път на израстване!  Такова признание не се..

публикувано на 24.07.25 в 09:30

На 24 юли "Точно днес"

Четвъртък сутрин по горещите теми "Точно днес" за цените, надценките, заетостта и бизнеса и още пловдивски акценти до 9.30 часа. Защо бизнесът разкритикува идеята на държавата да замрази цените за година и половина на всички стоки и услуги, предлагани на българския пазар, от 8 август тази година до 31 декември 2026 година, "когато не е обосновано от..

обновено на 23.07.25 в 16:30