Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

КЦМ показа копие на първия произведен цинк преди 60 год.


На церемония в КЦМ бе отдадена почит на първите работници в металургичното предприятие. Главният изпълнителен директор на КЦМ Груп Румен Цонев откри символичо витрина, в която е показано копие на първия добит метал на 17 ноември 1961 година. Това, по думите му, е и датата, която официално се определя за рождена за КЦМ. Румен Цонев цитира спомени от този ден на Вангел Пасков, работил като катодчик:

Беше 16 ноември 1961 година вечерта. На този ден започнахме да зареждаме ваните с електролит. На другия ден дойдохме на работа много рано. Не се налагаше, но от любопитство и нетърпение. Искахме час по-рано да видим нашият, първият катоден цинк в комбината. Точно в 9 часа започнахме да вадим катодите. За нас това беше нещо непознато и невиждано.

На церемонията бяха поканени бивши служители на предприятието, някои от тях ветерани, започнали работа тук преди 60 години:

 Искам да се обърна към вас с думи на благодарност. Да сте живи и здрави! Бъдете сигурни, че именно на такива като вас и на още десетки хиляди се дължи просперитета на нашата компания. От онзи ноемврийски ден през 1961 година до днес са произведени близо 7 милиона тона метали на тази площадка.

Димитър Маев и Иван Танчов си спомниха за времето, когато са работили в КЦМ:

В тежките времена работихме в КЦМ едно време. Сега са съвсем различни. Тогава и хора нямаше, и ръчен труд голям беше. Тежка, трудна и непривлекателна работа, с високо текучество. Не всеки можеше да работи там да издържа при тия условия на труд. А работата е такава, че не може да се спре.

Пред ветераните Румен Цонев заяви:

Ние, сегашното ръководство на КЦМ, хората, които продължаваме да работим, сме убедени, че имаме много сериозно бъдеще. Нашите метали ще бъдат достатъчно потребни и ще направим така, че КЦМ да е една от най-проспериращите компании в страната. А че тя е най-проспериращата чисто българска компания-това е факт и днес!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране до август

Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира  Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..

публикувано на 23.07.25 в 10:27
Теодор Славев

Протестите са оздравителни за обществото и политиците

Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес"  потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика.   " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за  политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..

публикувано на 22.07.25 в 11:00

Финалните проучвания в пещера "Чая" започват от 4 август

Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов .  Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..

публикувано на 22.07.25 в 09:45