Общинските лечебни заведения в Пловдив удвоиха печалбата си за две години. Това сочи годишният доклад за дейността им, който е внесен в Общинския съвет. Според анализа, спрямо 2019 година финансовият им резултат е с ръст 35%, а спрямо 2018 година - с 98%.Сериозно намаляват и загубите в общинското здравеопазване, показва докладът. През 2020-та те са в размер на 86 хил. лв., а през 2019 година са били 513 хил. лв.
Най-печелившето лечебно заведения за доболнична помощ е ДКЦ V със 86 000 лв. печалба. А ДКЦ „Пловдив“ за първи път излиза с положителен резултат, след като миналата година е отбелязал загуба с 24 000 лв.
При болничните заведения, по традиция, с най-добри финансови резултати е Комплексният онкологичен център с 1 133 000 лв. печалба. За първа година на печалба е и МБАЛ „Св. Мина“ със 316 000 лв.
Годишният отчет обхваща дейността на 14-те общински лечебни заведения. В това число са седем диагностично-консултативни центрове (ДКЦ), един медицински център и един Медицински център за рехабилитация и спортна медицина (МЦРСМ І). Лечебните заведения за болнична помощ са двете многопрофилни болници -„Св. Мина“ и „Св. Пантелеймон” и трите специализирани центъра – по онколгия, за психично здраве и за кожно-венерически заболявани.
По думите на кмета на Пловдив Здравко Димитров, който е вносител на доклада, водещ приоритет в Здравната стратегия на общината до 2030 година остава финансовото оздравяване и модернизацията на болниците. Това, обаче, е свързано с работата по задържане на персонала и привличане на нови лекари, медицински сестри и помощен персонал, чийто недостиг вече се констатира в някои звена. Става дума за специалности, сред които „пулмология“, „хематология“, „гастроентерология” и „нефрология”.
По данни от годишните финансови отчети за миналата година, в общинските лечебни заведения работят 1 418 души.
На какво се дължат положителните за лечебните заведения резултати и значи ли, че ние сме по-болни? Има ли предложено в Здравната стратегия решение на проблема с недостига на лекари и медицински персонал и какво още съдържа тя? Чуйте в интервюто с д-р Калин Калинов, директор на общинското здравеопазване, в звуковия файл.Втората задължителна матура в 12 клас ще се проведе от 8.30 ч. днес. Рано тази сутрин бе изтеглен вариант 2 на матурата по профилиращ предмет. На изпита по професионална квалификация беше изтеглена тема № 5. На държавния зрелостен изпит по профилирана или професионална подготовка ще се явят 4816 ученици. От тях на профилираните матури ще са 2109, а..
Около 6000 абитуриенти ще празнуват в Пловдив в четирите дни на баловете – от 23 до 26 май. Осигурени са всички мерки за безопасност на движението в града – уверяват от пловдивската полиция. Основно три са пловдивските хотели, които приемат баловете – това са „Санкт Петербург“, „Гранд хотел Пловдив“ и „Тримонциум“. Разпределението на..
На тържествена церемония тази вечер в Драматичния театър ще бъдат връчени награди „Пловдив“. Призът, който се присъжда в 10 категории, е за постижения в областта на културата през миналата година. Кметът на града връчва и една Специална награда „Пловдив“ за изключителни постижения в областта на културата. В раздел „Художествена..
Борбата с едно от най-тежките престъпления срещу личността – трафика на хора – е темата на форум по съвместна инициатива на Факултета по икономически и социални науки, Юридическия факултет и Педагогическия факултет на Пловдивския университет, както и Националната комисия за борба с трафика на хора, Фондация „Кампания A21“ и студентската организация..
В Пловдив започва най-цветният фестивал, наречен „Флоропополис“. В продължение на три дни на една от централните алеи в Цар-Симеоновата градина ще разцъфнат килими от цветя, изобразяващи 30-те букви от българската азбука. Фестивалът Флоропополис се провежда за първи път в Пловдив, а подготовката за него тече вече няколко дни, съобщи зам.-кметът..