Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изключват GP-тата от КОВИД-зоните, не е редно

Снимка: здраве.нет

Делта-щамът на коронавируса действително протича по-тежко, като повече хора стигат до болница за лечение с кислород, съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив. 

"Преди около 8 % от заболелите влизаха в болница, сега са около 12 - 15 %, което прави с 50 % повече. Децата и младите хора също боледуват, но по-рядко се изследват", посочи личният лекар.

Според д-р Сотиров идеята на МЗ да отпуска безплатно лекарства, ако се лекуваме вкъщи, като организация не е много удачна. Причината - личните лекари, които досега активно са участвали, са изключени от наблюдението и лечението на болните. 

"Безплатни лекарства и изследвания ще се изписват само от КОВИД-зоните, а не от лекарите. Така се изключва работата на над 4100 лични лекари, които досега се справяха с лечението на болните", заяви той. 

Все още не е ясно и разпределението на КОВИД-зоните. "Тук в Пловдив имаме още от миналата година 2-3 зони, но не е така в другите, по-малки градове. Освен това при лечение в КОВИД-зона на болния му се полагат до 2 прегледа за 10 дни, а при нас е имало и по 4-5 прегледа при необходимост за 14-те дни лечение. Така много пациенти ще останат без наблюдение. Другият проблем е кой ще издава болничните", подчерта д-р Сотиров. 

Според него ваксинацията у нас тече изключително вяло, което се отразява на цялото общество.

Цялото интервю на Живка Танчева с д-р Костадин Сотиров, председател на Сдружението на общопрактикуващите лекари в Пловдив, е в прикачения файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54
Д-р Христиана Бацелова

Грипът ще ни съпътства от януари до март

Доказаните случаи на грип постепенно се увеличават, вече има хора, които се нуждаят от медицинско лечение. Това съобщи в програма "Точно днес" на Радио Пловдив епидемиологът от УМБАЛ "Св. Георги"  д-р Христиана Бацелова. По думите ѝ пикът на грипната епидемия у нас е обикновено през  януари, февруари, до средата на март. "На този етап нямаме..

публикувано на 10.01.25 в 10:37

Неонатологията на МБАЛ-Пазарджик получи нови кувьози

Два нови кувьоза Dräger получи неонатологичното отделение на пазарджишката болница. Апаратурата е закупена със средства на лечебното заведение и ще бъде използвана за осигуряване на грижи за недоносени и новородени с нужда от специализирано лечение. Така закупените със собствени средства кувьози вече са 6, съобщиха от лечебното заведение...

обновено на 10.01.25 в 10:17

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04