Съвпадението на двата типа избори е лошо. Няма никаква перспектива, в която който и да било би могъл да спечели от това. Причината е в това, че двата избора имат отношение към различни институции и рискът е едната предизборна кампания да потопи другата. Ситуацията е особена, никога досега не сме провеждали подобен тип избори две в едно“. Това одчерта политологът доц. Антоний Гълъбов.
По думите му, трябва да си дадем сметка за всички рискове пред политическата система. Най-големият от тях е, че българските граждани могат да реагират негативно на това, което виждат през последните месеци и да не участват в избори.
„Най-важното е гражданите да успеят да преодолеят емоционалната си реакция спрямо поведението на политическите партии и да излязат на избори. На 11 юли бе достигнато най-никтото равнище на участие в избори от 1990 г., когато гласуваха 2 млн 700 хиляди души и ако слезем под 2,5 млн., това ще бъде много сериозен проблем, защото означава, че единствената демократична бариера пред установяване на някакъв полупрезидентски режим в България няма да се реализира.“
Доц. Гълъбов подчерта още, че до момента президентът Румен Радев не е припознат като кандидатура на нито една партия. Стратегията на Радев не предполага да бъде партиен кандидат, защото той ще се стреми да има контрол върху следващо управляващо мнозинство в НС. Неговите сметки са да бъде подкрепен от партии, които ще могат да формират мнозинство в следващия Парламент.
„Съчетаването на най-мажоритарния избор – избор за президент с пропорционален избор за НС крие много сериозни рискове пред поведението на политическите партии, които трябва да възстановят доверието на избирателите си. Това е много трудно в момента“.
Доц. Гълъбов обаче бе категоричен, че в България има много качествени и добре подготвени достойни хора, които могат да бъдат издигнати, но въпросът е доколко личният им авторитет би могъл да мотивира избирателите да подкрепят и партиите, които са ги издигнали.
Чуйте повече от звуковия файл:
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..