Ден преди есента ще се движим по ръба на неравностите между горещото политическо лято и есента, която назрява в неясно предизборно чакане.
След толкова опит, който натрупахме в инвестиции на доверие или точно обратното към потенциални нови спасители на държавата, вече има и нови лица, които да добавим към „новите“ стари. С какъв потенциал на електорална каректност и политически разум ще разполагат отново и политиците, и народът, къментар очакваме от политолога Христо Панчугов.
За разлика от балканските тук, ще разкажем и „Европейски истории“.
Катедра „Етнология“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ представя едноимения проект с фокус към участието на гражданите в инициативите за развитие на устойчив туризъм, на базата на езиковото многообразие и културното наследство и в съучастие с работещи по темата институции от Франция, Италия, Ирландия и Румъния. Събеседник – ръководителят на Катедра „Етнология“ в ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Меглена Златкова.
А в рубриката „Рестартирай Европа – по-силна за теб“ – репортаж на Живка Танчева.
Четвъртата въздушна обиколка, която се провежда под патронажа на президента на България и върховен главнокомандващ Румен Радев, е посветена на 105-та годишнина на изтребителната авиация. За акцентите в инициативата, нейните послания и начина на осъществяването й – ген. Спас Спасов – председател на Фондация ВВС.
Ще ви поканим и на две арт събития. За изложбата на Яна Любенова „На шир и длъж“ в галерия „Възраждане“ в Стария град - разговор с художничката, която за първи път гостува на галерията.
А от Анета Генкова от Посолството на Австрия в България ще научите повече за концерта на Трио Лобковиц Виена“ в Галерия „Димитър Георгиев“, в рамките на юбилейното 25 издание на Австрийски музикални седмици.
Във понеделник сутрин и все още с празнично настроение, говорим за образование,здравеопазване и изкуство. Даваме думата на младите хора, за да разкажат какво ги тревожи и какви са проблемите, които трябва да се решат за да останат да живеят и работят в страната си. Говорят студентите по медицина, които излизат на протест в шест града - Пловдив, София,..
Часове след Денят на славянската просвета и култура Ви разказваме за формата "Буквоплет". Какво представлява, как се провежда и защо е толкова любимо на децата състезанието по правопис ще попитаме организатора Силвана Джамбазова. Тя ще бъде наш гост заедно с децата финалисти в приключилия само преди седмица последен етап на формата, провел се във Велико..
Тази неделя говорим за глаголицата, с Нора Пенева. Тя е писател, вдъхновител, изследовател. Нейни са книгите „Буки“ и „Глаголически именник и нумерология“. Очаквайте и астробюлетина за юни, със Стефи Недевска. Очакванията ни за нещата, по-често, са някак по-сладки и свежи от реалността на изживяването. Но, този юни ще бъде..
В навечерието сме на най- светлия и най- безспорен български празник – 24-ти май! Честването му тази година съвпада с 1170-та годишнина от създаването на славянска писменост и 1160 години от приемането на християнството. За двете годишнини и за избора, който България прави преди 12 века ще ни припомни проф. Христо Матанов. Ще..
Всяка година по това време в страната започва абитуриентската треска. Родителите ритуално изпращат неусетно порасналите си деца в света на реалния живот, а те посрещат събитието , възторжено броейки до 12, поели за бала, след който се очаква да станат самостоятелни хора. Всички по реда си сме минали по този път, пълни с надежди и мечти за..