35 души с Алцхаймер са лекувани от началото на годината в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Средногодишно през нея с болестта, която основно засяга паметта, но и мисленето, поведението и всекидневните дейности, минават около 70 пациенти.
Извън тези данни, хората със заболяването са в пъти повече. Някои от тях не стигат никога до лечебно заведение заради стигмата в обществото, разказа в Световния ден за борба с Алцхаймер проф. Пенка Атанасова, началник на клиниката, в която се диагностицира, но и проследява болестта за цяла Южна България.
Алцхаймер и COVID-19
През последната година и половина не повече от 5 пациенти с Алцхаймер са били диагностицирани и с COVID-19. Няма летален случай, потвърди проф. Атанасова. По нейни данни, обаче, силно е нараснал броят на хората, които след като са оздравели от коронавируса, търсят помощта на невролози заради проблеми с паметта.
Профилактиката
А паметта може да се тренира. Освен физическа активност и разходки, проф. Атанасова препоръчва още: „Най-добрият фитнес за мозъка, както много често се пише и казва напоследък, това е четенето. Занимаването с различни разнопосочни дейности, а не фокусиране върху едни и същи утъпкани пътеки, а търсенето на нови; изучаване на чужд език и различни творчески дейности. Ако е възможно, занимаване с различни игри. Много са важни социалните контакти също“.
Усилието за добра умствена форма трябва да започне след 50 годшина възраст, каза още проф. Атанасова. У нас няма точна статистика, но специалисти твърдят, че в страната от Алцхаймер страдат около 100 000 възрастни хора. Болестта засяга и семействата им, които в напреднала фаза се налага да полагат всекидневни грижи за тях.
Световният ден за борба с Алцхаймер
21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Този ден се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер. Тя е най-честата форма на деменция – 60 до 70%.
Според световната статистика, страдащите от нея са около 47 милиона. Доклад на Световната здравна организация (СЗО) отчита, че всяка година се регистрират около 7,7 милиона нови случаи на деменция. В Европейския съюз с деменция живеят 6,4 милиона души.
Интервю по темата с проф. Пенка Атанасова може да чуете в звуковия файл.
С промени в Кодекса за застраховане система "бонус-малус" за задължителната застраховка "Гражданска отговорност“ бе приета от НС. Принципът представлява финансов стимул за изрядните водачи и съответно финансово наказание за онези, които причиняват пътни инциденти. Ще плащат ли наистина добрите шофьори по-малко и какъв ще е ефекта – темата в..
Добивите от пшеница и ечемик тази година са по-добри, но ниските цените на световните стокови борси вкарват нашите зърнопроизводители в загуба. Това обяви в интервю за Радио Пловдив Людмил Работов – председател на Съюза на зърнопроизводителите в Пловдив. Добивът от пшеница тази година е от 400-500 кг от декар. Цената е 330 лв. за..
Министерството на здравеопазването чрез регионалните здравни инспекции провежда информационна кампания по повод Световния ден за борба с хепатита – 28 юли. Тази година мотото, избрано от Световната здравна организация е „Да го разбием! Запознай се с фактите. Тествай се!“. Целта е повишаване на обществената информираност за рисковете от..
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..