Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Алцхаймер е стигма. Да тренираме мозъка си

4
Проф. Пенка Атанасова - нач. Клиника по нервни болести, УМБАЛ "Св. Георги"
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

35 души с Алцхаймер са лекувани от началото на годината в Клиниката по нервни болести на УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив. Средногодишно през нея с болестта, която основно засяга паметта, но и мисленето, поведението и всекидневните дейности, минават около 70 пациенти. 

Извън тези данни, хората със заболяването са в пъти повече. Някои от тях не стигат никога до лечебно заведение заради стигмата в обществото, разказа в Световния ден за борба с Алцхаймер проф. Пенка Атанасова, началник на клиниката, в която се диагностицира, но и проследява болестта за цяла Южна България. 

Алцхаймер и COVID-19 

През последната година и половина не повече от 5 пациенти с Алцхаймер са били диагностицирани и с COVID-19. Няма летален случай, потвърди проф. Атанасова. По нейни данни, обаче, силно е нараснал броят на хората, които след като са оздравели от коронавируса, търсят помощта на невролози заради проблеми с паметта. 

Профилактиката

А паметта може да се тренира. Освен физическа активност и разходки, проф. Атанасова препоръчва още: „Най-добрият фитнес за мозъка, както много често се пише и казва напоследък, това е четенето. Занимаването с различни разнопосочни дейности, а не фокусиране върху едни и същи утъпкани пътеки, а търсенето на нови; изучаване на чужд език и различни творчески дейности. Ако е възможно, занимаване с различни игри. Много са важни социалните контакти също“.

Усилието за добра умствена форма трябва да започне след 50 годшина възраст, каза още проф. Атанасова. У нас няма точна статистика, но специалисти твърдят, че в страната от Алцхаймер страдат около 100 000 възрастни хора. Болестта засяга и семействата им, които в напреднала фаза се налага да полагат всекидневни грижи за тях.

Световният ден за борба с Алцхаймер

21 септември се отбелязва като Световен ден на болните от Алцхаймер. Този ден се чества ежегодно от 1994 г. по инициатива на Международната организация за борба с болестта на Алцхаймер. Тя е най-честата форма на деменция – 60 до 70%. 

Според световната статистика, страдащите от нея са около 47 милиона. Доклад на Световната здравна организация (СЗО) отчита, че всяка година се регистрират около 7,7 милиона нови случаи на деменция. В Европейския съюз с деменция живеят 6,4 милиона души. 

Интервю по темата с проф. Пенка Атанасова може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Няма никаква опасност за Панагюрското съкровище в „Гети“

„ Предвид екстремните условия в Лос Анджелис, където продължава да бушува пожар, засега е обявено, че до 13 януари Музеят „Гети“ е затворен “ – съобщи в интервю за Радио Пловдив доц. д-р Маргарит Дамянов от Националния археологически институт с музей при БАН . Той е куратор от българска страна на изложбата, в която са изложени и нашите..

публикувано на 09.01.25 в 16:04

За баланс при план-приема в 8 клас настоява Областната управа

Доколко образователната система е способна да осигури квалифицирани кадри за развитие на професионалното обучение по актуални и търсени професии и да дава възможност да се работи върху уменията и компетентностите. Това е въпросът, който поставя областният управител проф. Христина Янчева в становището си до Регионалното управление на..

публикувано на 09.01.25 в 14:28
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Старостилната църква не застрашава единството в БПЦ

Решението на Върховния касационен съд (ВКС) да бъде регистрирана Българска православна старостилна църква предизвика вълна от недоволство. Застрашава ли това единство на православната църква и до какво може да доведе наличието на паралелна православна църква? "Мисля, че това не застрашава единството на Българската православна църква..

публикувано на 09.01.25 в 11:34

Промяна в отчитането на гласовете е положителна стъпка

Много недостатъци се събраха в изборния процес през годините, така че промените в Изборния кодекс са необходими и могат да дадат добър резултат. Промяната в отчитането на гласовете е крачка в правилната посока, но за да няма проблеми детайлите трябва да бъдат изпипани много добре. Така политологът и изборен експерт Даниел Стефанов коментира..

публикувано на 09.01.25 в 10:09

Благотворителен концерт събира средства за дете с ДЦП

Изпълнители от Община Марица се обединяват в мащабен благотворителен концерт в подкрепа на 2-годишния Иван от Рогош, който страда от детска церебрална парализа. Момчето започва да провежда рехабилитация още, когато е на 6 месеца. Сега обаче се нуждае от 44 000 лева за провеждане на лечение в турска клиника. Тя е за рехабилитация, която ще..

публикувано на 09.01.25 в 07:50