На 22-и септември 1908 г. във. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. Този акт отхвърля последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Денят е обявен за официален празник с решение на Народнотосъбрание от 10 септември 1998 г, след прекъсване на отбелязването му в годините на комунизма.
В утрото на 22 септември 2021 говорим за събитията от 1908 година с проф. Петко Петков от Великотърновския универсиет „Св. Св. Кирил и Методий“. Дипломацията, ролята на княза, ролята на правителството и на обикновените хора с във фокуса на разговора с него.
Каква е пловдивската следа в събитията отпреди 113 години? Отговор търсим от историка Видин Сукарев, който, изследвайки онова време и последни открити документи, ще разкаже и футболна история, която дава още един етикет на годините от началото на миналия век.
Ще разкажем и за самия Манифест - впечатляващ, пищен държавен документ, който се съхранява в Централния държавен архив и заради своята ценност рядко се показва на публиката. Негов автор е пловдивчанинът Харалампи Тачев - известен художник, модернист. Разказът за живота и творчеството му ще е на изкуствоведа проф. Милена Георгиева, негов изследовател.
Как говорим за историческите събития, как ги помним, четем и употребяваме в празничната ритуалистика и как стоят в речника на съвременните водачи. На тази тема ще спрем вниманието си с професора по литература от ПУ „Паисий Хилендарски“ Инна Пелева.
С поглед към съвременните ценности ще бъде е разговорът ни с писателя Николай Табаков, дни пред представянето на новия му роман „Синята гора“.
Във „Великите европейци“ също се връщаме към началото на 20 век с разказа на Пламен Асенов за Карл Бенц и Густав Даймлер.
И още в предаването – среща с Цветана Манева в „Добро утро, ден!“Понеделник, темите на програма "Точно днес ", в аванс и нашите събеседници: Разговор с политолога Тончо Краевски за зациклилата политическа есен у нас, за поредния опит тази седмица, депутатите да изберат председател на НС и за пътя, който води към спиралата с избори. Три инициативи с фокус благотворителност: - Каритас България организира кампания..
„Национална служба за охрана. Спомени на Генерала“ е книга, която излезе наскоро. Тя е дело на най-дълго заемалия ръководния пост в НСО – генерал Димитър Владимиров. В продължение на 12 години и половина, между 1992 и 2004-та, той работи с трима български президенти: Желю Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов. За взаимодействието си с тях, за..
На 24 ноември православната църква почита света Екатерина, която покровителства майките, плодовитостта и здравето в семейството. Имен ден празнуват Екатерина, Катя, Катерина, Катина, Тина, Тинка и Катрин. Честито на имениците! Двете ни основни теми днес. Какво ни е приготвил последният месец на годината, според астрологията? Очаквайте астро..
Провали се и 5-тият опит народните представители да изберат председател на парламента. Защо депутатите продължават да не могат да изберат „пръв след равни“ 12 дни след старта на Народното събрение? Каква е причината и неизбежни ли са нови, 8-ми поред извънредни парламентарни избори? Питаме политолога Георги Киряков . Румъния и България могат..
Днес в предаването ще се срещнем с жив и истински литературен герой и то без кавички. Той е сърбин, когото любовта е довела в България и Пловдив е неговия предпочитан адрес. Той е кино- документалистът, продуцент и преводач Блажо Николич, чиято собствена съдба прилича на филм. За неслучайните предопределености , срещите със съмишленици, които..