Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недоверието към властта рефлектира и върху ваксините

България е лидер сред държавите по нисък дял на хората, които са се ваксинирали или са декларирали, че ще се ваксинират. В това отношение ние сме в една група с Румъния и Русия, но дори те са преди нас. Това заяви в предаването „Точно днес“ проф. Иван Чалъков, ръководител на катедра „Приложна и институционална социология“ в Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“. Във висшето учебно заведение днес и утре се провежда кръгла маса на тема „Предизвикателства пред отношенията между наука и публика“.

Още преди в света да се появи КОВИД-19, антиваксърските нагласи у нас бяха много силни. Над 60 % от интервюираните са декларирали, че се страхуват да се имунизират със задължителни ваксини децата си, като вярваха повече на конспиративни теории, отколкото на науката, показва проучване на учените от Катедра „Приложна и институционална социология.

„Българското население от десетилетия има недоверие към органите на властта. Националната държава е тясно свързана с науката. В този смисъл – отношението към ваксините до някаква степен е сходно с това към съдебната система. Населението не вярва в науката, в това, което ни говорят от Министерството на здравеопазването. Още повече, самите учени не вярват на своята наука, знаейки за свои корумпирани колеги в големите фармацевтични компании. Тоест – дълбоко недоверие в органите на властта и свързани с нея експерти, се подхранват и от разломите сред самите експерти“, подчерта професор Иван Чалъков.

Цялото интервю с професор Иван Чалъков можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Професор Станимир Кабаиванов гост в "Добро утро, ден!"

Заместник-ректорът на ПУ „Паисий Хилендарски“ професор Станимир Кабаиванов е гост в рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица. Той е завършил с отличие Математическата гимназия в Пловдив със специлност „Физика и английски език“, а след това макроикономика в ПУ „Паисий Хилендарски“ с отличен успех и финансов мениджмънт с пълно шест...

обновено на 29.03.25 в 08:44

Студеният април - опасен за разсада, фермерите да го пазят

Средата на април ще е опасен за разсада на земеделците, заради по-ниските температури. На 11 и 12 април минималните температури ще са между 3 и 4 градуса. Това предупреди синоптикът Петър Янков от НИМХ и призова фермерите да предприемат превантивни мерки.   По думите му най-лесният начин да се предпазят културите от студените дни е..

публикувано на 28.03.25 в 17:01
Любомир Канов

Смяната на времето нарушава фината настройка на организма

Смяната на времето нарушава цялата фина настройка на организма. Това заяви в програма "Ден след ден" психиатърът д-р Любомир Канов, който е твърдо против този процес. Според него човешкият организъм е съвършено настроена  машина, която работи в т.нар. физиологични цикли и това включва ендокринната система, мозъчната дейност, етапите и стадиите на..

публикувано на 28.03.25 в 16:49

Държавата е като оркестър с главен диригент Пеевски

Стабилността на управлението след последните събития коментира в програма "Ден след ден" политологът Андрей Велчев, преподавател в ПУ "Паисий Хилендарски“. Според него усещането в българските граждани, особено след влизането на партия Величие и сканадала с Тотото и всичко, което започва да се насабира и в един момен ще изригне, е като военна..

публикувано на 28.03.25 в 16:43

Разследването срещу Теодора Георгиева е безпрецедентно

За скандала с българския европрокурор Теодора Георгиева, за противоречията, обвиненята и напрежението сред българските политици и за отражението върху работата на европейската прокуратура е интервюто на Антоанета Петричанска с Петър Бакърджиев от Института за правни анализи и изследвания. „Разследването и скандалът, който то произведе,..

публикувано на 28.03.25 в 15:53