С онлайн церемония стартира работилницата Лубан в България. Новият българо –китайски център в Аграният университет в Пловдив откриха посланикът на Китайската народна република в София Дун Сяоддзюн и ректорът на университета проф. Христина Янчева. Тя подчерта в словото си, че през ноември 2019 г. Аграрният университет подписва споразумение за сътрудничество с Тиендзинския аграрен университет и Тиандзинското икономическо и търговско училище в Китай за изграждане на центъра в България.
Идеята е работилницата да играе важна роля за насърчаване на следдипломното и професионалното образование и културното наследство.
Ректорът проф. Янчева подчерта, че новата прибодивка ще помага за подобряване на техническите умения на българските студенти и за стимулиране на икономическото развитие.
„Работилницата е доказателство за образование без граници и за приобщаващо образование. Това сътрудничество е възможност за обмен на знания и опит на съвременни технологии, за бъдещето на съвременното цифрово земеделие,“ каза от своя страна ръководителят на центъра доц. Светла Янчева, заместник-ректор на АУ. Тя каза още: „Предвиждаме обмен на учебни програми, обучителни курсове за студенти и специалисти в областта на земеделието. Първите онлайн занятия вече започнаха с преподаватели от Факултета по икономика. Работният език е английски.“
Изградена е съвременна компютърна база за професионално и практическо обучение, разработени са учебни програми с иновативно съдържание, осигурена е учебна литература.
От китайска страна гостите заявиха, че проектът Лубан уъркшоп е част от инциативата „Пояс и път“, и е създаден на принципите на съвместно изграждане, взаимен интерес, и обща полза между двете държави.
Лубан е създаден като част от международна платформа за обмен и развитие на човешки ресурси и технологии. През 2021г. се създава първата пилотна демонстрационна селскостопанска зона в целия регион на страните от платформата „16+1“. Тази зона е един от резултатите от срещата на върха на Китай и страните от Централна и Източна Европа, и е показателен за тясното сътрудничество с България.
Събитието се проведе с онлайн излъчване в Пловдив, България и Тиендзин в Китай.
Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..
Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..
Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..
В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела. За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..