Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Българо-китайски център за обучение откриха в АУ

Работилница за таланти учи български и китайски студенти как се прави модерно земеделие

| обновено на 15.10.21 в 15:20
4
Снимка: Радио Пловдив, Живка Танчева

С онлайн церемония стартира работилницата Лубан в България. Новият българо –китайски център в Аграният университет в Пловдив откриха посланикът на Китайската народна република в София Дун Сяоддзюн и ректорът на университета проф. Христина Янчева. Тя подчерта в словото си, че през ноември 2019 г. Аграрният университет подписва споразумение за сътрудничество с Тиендзинския аграрен университет и Тиандзинското икономическо и търговско училище в Китай за изграждане на центъра в България.

Идеята е работилницата да играе важна роля за насърчаване на следдипломното и професионалното образование и културното наследство.

Ректорът проф. Янчева подчерта, че новата прибодивка ще помага за подобряване на техническите умения на българските студенти и за стимулиране на икономическото развитие. 

„Работилницата е доказателство за образование без граници и за приобщаващо образование. Това сътрудничество е възможност за обмен на знания и опит на съвременни технологии,  за бъдещето на съвременното цифрово земеделие,“ каза от своя страна ръководителят на центъра доц. Светла Янчева, заместник-ректор на АУ.  Тя каза още: „Предвиждаме обмен на учебни програми, обучителни курсове за студенти и специалисти в областта на земеделието. Първите онлайн занятия вече започнаха с преподаватели от Факултета по икономика. Работният език е английски.“

Изградена е съвременна компютърна база за професионално и практическо обучение, разработени са учебни програми с иновативно съдържание, осигурена е учебна литература.

От китайска страна гостите заявиха, че проектът Лубан уъркшоп е част от инциативата „Пояс и път“, и е създаден на принципите на съвместно изграждане, взаимен интерес, и обща полза между двете държави.

Лубан е създаден като част от международна платформа за обмен и развитие на човешки ресурси и технологии. През 2021г. се създава първата пилотна демонстрационна селскостопанска зона в целия регион на страните от платформата „16+1“. Тази зона  е един от резултатите от срещата на върха на Китай и страните от Централна и Източна Европа, и е показателен за тясното сътрудничество с България. 

Събитието се проведе с онлайн излъчване в Пловдив, България и Тиендзин в Китай. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията
Николай Гайдов, председател на Сдружение

Цената на меда трябва да е 20-25 лв. за килограм

Медът е третият най-фалшифициран продукт в света. В момента Китай доминира световното производство на мед. Вносът на мед от Китай и Украйна тревожи най-много българските производители, тъй като този мед често е с добавени захарни сиропи и не отговаря на стандартите на Европейския съюз (ЕС). За сметка на това обаче е по-евтин и подбива с цените..

публикувано на 10.02.25 в 16:58

50 души са потърсили Центъра за консултации при насилие

Адвокат Георги Баев обясни как работят Р егионалните центрове за консултиране при домашно насилие, в какъвто и той работи. Такива центрове могат да бъдат открити към всяка адвокатска колегия. В района на Пловдив има два - в Пловдив и в Асеновград. В тях има постоянни дежурни и след като пострадал се обърне към тях следва среща с адвокат, оформяне на..

публикувано на 10.02.25 в 10:09

ГЕРБ няма да подкрепи пределна надценка на храните

Като дясна партия ГЕРБ няма да подкрепи предложението на левицата за пределна надценка на основните хранителни продукти у нас – заяви в интервю за Радио Пловдив депутатът от Пловдивска област Цвета Караянчева . Народната представителка от ГЕРБ заяви, че ролята на държавата е да създава конкуренция и да подкрепя бизнеса. "Няма да..

обновено на 10.02.25 в 10:05

За първи път в България оперираха хранопровод с робот

В Пловдив лекарите имат сериозен успех в роботизираната хирургия, за уникалната операция разговаряме с  д-р Анастас Чапкънов , д.м., ръководител на клиниката по гръдна хирургия в УМБАЛ Каспела.  За първи път в България с помощта на роботизирана система DaVinci беше извършена животоспасяваща операция от този вид. От Каспела определят като и..

публикувано на 10.02.25 в 09:53

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15