Какво означава за България Зелената сделка и както следва, след като днес представяме в европейските институции Плана за възстановяване и устойчивост, в ефира на Радио Пловдив коментира Любов Панайотова, директор на фондация "Европейски институт".
„Надяваме се да следват наистина хубави неща. Финансовият ресурс е изключително голям. В първите три години ще дойдат около 70%, така че да има наистина някакви резултати за възстановяване“, каза Панайотова.
Финансовата подкрепа трябва да помогне за модернизирането на страната, за приемането на зелената сделка и цифровизацията на България, заяви директорът на фондация "Европейски институт".
Според нея най-голямото предизвикателство, пред което е изправена страната ни, е именно дигитализацията и цифровизацията.
„Акцентът е върху енергетиката. За нас това е едно много голямо предизвикателство. Но не всичко се свежда до закриване на въгледобива и на ТЕЦ-овете Марица“, каза Панайотова.
Част от сделката е закриването на въгледобивните централи в страната до 2038г. Директорът на фондация "Европейски институт" коментира, че страната ни има достатъчно време да предприеме тази стъпка.
„Ние имаме немалко време до тогава, за да могат да бъдат проучени и реализирани проекти с алтернативни мощности. Трябва да имаме много сериозен експертен разговор за ядрената енергия и да видим как можем да разширим тази базова мощност в следващите 10-15 години“, каза Любов Панайотова.
Тя припомни първоначалните екологични преговори, в които се обсъжда зеленото бъдеще на България.
„Това беше преди 20 години. И ние знаехме, че имаме един 15-годишен преходен период с топлоцентралите. Т.е не да ги затворим, а да ги направим екологично чисти. Изгубихме ценно време“, заяви Панайотова.
Тя каза още, че това, което показва планът е, че разполагаме с време и ресурс и „трябва да направим ход напред, който да ни позволи да посрещнем нуждите на следващото десетилетие“.
Цялото интервю с Любов Панайотова слушайте в звуковия файл.Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..
Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки. "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..
Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват 80 млрд и след това 87 млрд. лева. България затъва в бясна скорост в..
Ръководството на "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително. "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..
Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..