Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен е експертен разговор за ядрената енергия

Какво означава за България Зелената сделка и както следва, след като днес представяме в европейските институции Плана за възстановяване и устойчивост, в ефира на Радио Пловдив коментира  Любов Панайотова, директор на фондация  "Европейски институт". 

„Надяваме се да следват наистина хубави неща. Финансовият ресурс е изключително голям. В първите три години ще дойдат около 70%, така че да има наистина някакви резултати за възстановяване“, каза Панайотова.

Финансовата подкрепа трябва да помогне за модернизирането на страната, за приемането на зелената сделка и цифровизацията на България, заяви директорът на фондация  "Европейски институт". 

Според нея най-голямото предизвикателство, пред което е изправена страната ни, е именно дигитализацията и цифровизацията.

„Акцентът е върху енергетиката. За нас това е едно много голямо предизвикателство. Но не всичко се свежда до закриване на въгледобива и на ТЕЦ-овете Марица“, каза Панайотова.

Част от сделката е закриването на въгледобивните централи в страната до 2038г. Директорът на фондация "Европейски институт" коментира, че страната ни има достатъчно време да предприеме тази стъпка.

Ние имаме немалко време до тогава, за да могат да бъдат проучени и реализирани проекти с алтернативни мощности. Трябва да имаме много сериозен експертен разговор за ядрената енергия и да видим как можем да разширим тази базова мощност в следващите 10-15 години“, каза Любов Панайотова.

Тя припомни първоначалните екологични преговори, в които се обсъжда зеленото бъдеще на България.

„Това беше преди 20 години. И ние знаехме, че имаме един 15-годишен преходен период с топлоцентралите. Т.е не да ги затворим, а да ги направим екологично чисти. Изгубихме ценно време“, заяви Панайотова.

Тя каза още, че това, което показва планът е, че разполагаме с време и ресурс и „трябва да направим ход напред, който да ни позволи да посрещнем нуждите на следващото десетилетие“.

Цялото интервю с Любов Панайотова слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Пловдивските седмокласници с по-добри резултати по математика тази година

По математика резултатите на седмокласниците са най-високите спрямо предишните пет години и ни отреждат 5-то място в класацията, което е с една позиция нагоре, съобщи Иванка Киркова, началник на РУО Пловдив. Тя допълни, че по БЕЛ регион Пловдив отстъпва с две позиции в класацията и е на 8-мо място спрямо предходната година. Тази година учениците в..

обновено на 02.07.24 в 12:27

В ДПС има самоуправство, авторитаризъм, заплахи и страх

С декларации в подкрепа на депутата от ДПС Рамадан Аталай, от когото областният съвет на партията в Пловдив свали доверието си заради незадоволителните резултати от изборите, излязоха местните организации в Асеновград, Кричим, Куклен и Първомай. Във фейсбук групата "Аз подкрепям Ахмед Доган" декларации с искане за намесата на почетния председател..

публикувано на 02.07.24 в 11:50

Продължете образованеието си в ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив

ПГВАД „Христо Ботев“ - Пловдив, обявява прием за учебната 2024/2025г. Гимназията има водеща роля в професионалното обучение и успешно внедрява дуалната система на обучение.Училището получава международно признание, като съчетава умело занаята и творчеството, съхранява традицията и приема новостите. Целите, които се поставят - да се..

публикувано на 02.07.24 в 11:48
Любомир Стефанов

Кабинет с премиер Росен Желязков е амбициозна заявка

Като свръхамбициозна заявка определи политологът Любомир Стефанов проектокабинета с премиер Росен Желязков предвид ситуацията, при която ще им правителство на малцинството. В програма "Точно днес" на Радио Пловдив той посочи, че на този етап няма опит с работеща коалиционна  и политическа култура и тази заявка е твърде оптимистична.  "Но пък кой..

публикувано на 02.07.24 в 10:24
Ддоц. Екатерина Дамянова

Изборът на новия патриарх е изненадващ

Изборът на новия български патриарх Даниил беше изненада, защото хората в църковните следи и обществеността имаха нагласата, очакванията, убедеността, че фаворитите за този пост са други. Това може да породи много реакции, които вече виждаме, коментира в програма "Точно днес" богословът доц. д-р Екатерина Дамянова от  Богословския факултет на СУ..

публикувано на 01.07.24 в 11:14