Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възможни са по-железни мерки срещу коронавируса

„Всички вече виждаме положителния резултат от въвеждането на зелените сертификати. Най-големият успех за нас като специалисти е големият брой ваксинирани, с което увеличаваме и общия процент на ваксинирани в страната. За съжаление, обаче, все още не могат да се компенсират изгубените месеци през лятото и в началото на есента, когато ваксинационната кампания беше много слаба“, каза имунологът д-р Цветелина Великова в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.

Тя говори по темата за ваксините, антителата, имунните реакция и страничните ефекти.

Великова заяви, че хората, желаещи да си поставят ваксина, освен тези с автоимунни заболявания, няма нужда да извършват изследвания преди и след имунизация, нито пък да проследяват количеството си на антитела.

„Това, което е прието като медицински консенсус по света е, че  хората могат да се ваксинират и веднага след преболедуването, след кратък оздравителен процес. Много е важно, обаче, да знаят, че колкото повече отлагат във времето поставянето на втората доза, толкова по-голям е шансът да се разболеят отново“, каза имунологът и допълни, че количеството образувани антитела няма как да предизвикат негативна реакция на имунната система.

„Няма начин имунната система да се пренасити с антитела. Ако разгледаме как работи тя ще видим, че това е една сложна система, която много добре регулира количеството антитела“, каза още Великова.

Дискусията по официализиране на сертификата за антитела Великова коментира, като възможност идеята за зелен сертификат да бъде компрометирана.

„Ние не можем да гарантираме кога е била срещата с вируса.  Антитела могат да се наблюдават след 2 месеца след среща с вируса, могат и след 2 години“ , каза имуноложката.

Според нея, за да видим истинския резултат от зелените сертификати трябва да минат поне месец и половина.

„Ние все още дори не сме стигнали до пика на заболяемост. Така, че са възможни и по-железни мерки“, категорична бе Великова.

Цялото интервю с имунолога д-р Цветелина Великова слушайте в звуковия файл.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Честваме Петровден!

Днес православната църква чества едновременно паметта на апостолите Петър и Павел, наречени първовърховни и вселенски учители.  Те с усърдие разпространяват Христовото учение и претърпяват страдания, гонения и мъченическа смърт заради вярата. Оставят послания, в които се разясняват християнските ценности и правилата на църковния живот.  Петър се..

публикувано на 29.06.24 в 08:56
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34