Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският учител на първо място мисли за учениците си


Марияна Найденова  e  начален учител  от Пловдив. В програма "Точно днес" разговаряме за ковид пандемията и как ни промени през изминалите близо две години,  говорим за личния избор и отговорността, за тънката граница между правата и задълженията ни в ситуация като днешната - на изпитания и трудни решения. 
В емоционален пост във фейсбук тя написа:
Аз съм учител, ваксиниран учител, който обожава професията си и децата. Имам два сертификата - за прекаран Ковид и за ваксинация. Ако се налага и тестове ще си правя! Нямам нищо против да правя тестовете на учениците си, макар и 27 на брой! Никой не ми нарушава правата, обаче не забравям, че имам задължения! Най - важните са - да запазя живота и здравето на децата. След това да ги направя добри хора и да ги уча, разбира се! Дошли са такива времена, за всички нас, за целия свят!. 
Найденова сподели,  история на ученик от нейния клас, който  губи родител от заболяването и колко трудно е било за детето и целият клас да премине през това. Личната история я разтърсва дълбоко и я кара да преосмисли случващото се и да вземе важни решения за себе си.
От там нататък за мен въпросът дали да се ваксинирам не стоеше. За моето семейство решението беше взето. Бях категорична и след като обявиха, че учителите сме на втора линия, се ваксинирах с наличната ваксина тогава. След като пуснаха зелените коридори, се ваксинира и моят съпруг. Той обаче между двете дози се зарази, от него се  заразих и аз. Заболяването при мен мина, слава богу, леко.
Според нея е много трудно да си обясни защо хората не се ваксинират. Тя е категорична, че това е лична отговорност за запазване на личното здравето, но и това на околните. Особено в професия като нейната.
Мисля, че ако се обясни на родителите, след като и ние учителите се запознаем, всичко важно за тестовете и как се правят ще стане. Трябва да се хванем ръка за ръка, да спрем да недоволстваме цялото общество и да направим  всичко възможно за безопасна среда за обучение И стига да искаме ще се намери решението. 
Найденова е категорична, че трябва да се намери баланса. Според нея обаче за  децата от 1-4 клас е много необходимо  да се върнат в клас. 

Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Съдът назначи нова експертиза за кариерите над Белащица

Делото в Административния съд в Пловдив за това дали кариерите за инертни материали над Белащица могат да възобновят работа бе отложено за декември.  Това съобщи а двокат Снежана Стефанова в програма "Ден след ден". На днешното заседение бе изслушана тройна експертиза от специалисти по водите, която казва ,че по никакъв начин кариерната дейност..

публикувано на 19.11.24 в 16:16

Разделянето на жп маршрутите на 3 лота води до по- малко влакове

БДЖ остава монополист в обществената услуга за превоз на пътници. Това е регламентирано от решение на служебното правителство от 30-ти октомври. В същото време Синдикатът на железничарите към КНСБ поиска среща с транспортния министър Красимира Стоянова, която в медиите обяви, че ще разделят жп маршрутите на три лота. " Дошло е време за..

публикувано на 19.11.24 в 16:00

Община Хисаря планира по-високи данъци, включително такса смет

Община Хисаря планира да повиши 3 местни данъка - такса смет, туристическия и патентния данък на територията на Хисаря и 11-те населени места в общината. Предложението е публикувано за обществено обсъждане на сайта на общината. Туристическият данък за категория „1 звезда“ се променя от 0,47 лв. на 1.00 лв; категория „2 звезди“ – от 0,58 лв...

публикувано на 19.11.24 в 15:18

Повече дейности обуславят повишените разходи за чистота

Увеличената с 16 милиона лева план-  сметка за поддържане на чистотата на Пловдив за 2025-та година ще гарантира по- добро изпълнение на дейностите по метене, миене и извозване на отпадъка, заяви в предаването „Точно днес“ заместник - кметът по екология и здравеопазване Иван Стоянов. Проектът на документа е в процес на обществено обсъждане и..

обновено на 19.11.24 в 13:50

"Дефиле на младото вино" в Стария Пловдив от 22 до 24.11.

По калдъръмените улички, пазещи атмосферата на отминали епохи, под магичното небе на Стария град в Пловдив, ще откриете осемнадесет възрожденски къщи, които с широко отворени врати очакват шестнадесетото издание на „Дефиле на младото вино“ Фестивалът ще се проведе на  22, 23 и 24 ноември. ФЕСТИВАЛНИ ЛОКАЦИИ И УЧАСТНИЦИ Участниците..

публикувано на 19.11.24 в 10:34