МЗ и експертите се обединиха в съвместна работа по въвеждането на Европейския план за борба с рака.
Това съобщи в програма "Точно днес" Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, и коментира нуждата от партньорство между експерти, пациенти и законодатели за интеграцията на Националния антираков план в България.
Според нея това е нещо, което досега не е случвало и се залагат много надежди.
По отношение на анираковия план ние от 10 години правим усилия той да се случи, но за съжаление това е политическо решение и ние не може да вземем такова без разбиране за важността на този план за България от страна на политиците и законодателите. Февруари 2021 Европа прие План за борба с ръка, осъзнавайки абсолютно всички заплахи тежести което това заболяване нанася на държавите, на икономите, на хората в частност.
Този план е изграден на 4 основи, което означава, че Европа се обединява около най-добрите практики в това да предпазва - първият стълб е да се въведат профилактични скринингови програми. Вторият е свързан с поддържане с ефективността на лечението, път на иновациите, които успяват все по-добре да овладеят различните степени на заболяването. Третият е свързан с дигитализацията и модернизацията, с което по-лесно се стига до пациента. Последният стълб е изключително важен и е фокусиран върху промени, които ще повишат качеството на живот на болните от рак. Това е белег на нещо съществено и аз много се надявам хората да го разбират.
Една идея по-напред сме в това да подчиним рака. Хората доказаха с удължения си живот, че имат тази възможност, че медицината може това да го постигне. И те търсят път обратно към нормалния си живот.
Планът е перфектен, той е най-доброто, което цялата европейска експертиза може да създаде, а за България е добра възможност да адаптира здравните си политики към този план.
Няма нужда да създаваме собствени проекти на тази тема. Достатъчно е да следваме и да спазваме този. Освен всичко друго ЕК е предвидила финансов ресурс, за подпомагане на държави, които не са на нивото на този план.
България трябва да се присъедини към Европейския план за борба с рака, чрез който страната ни има уникалната възможност да преодолее липсите и недостатъците в своята онкологична помощ, да създаде работещи програми за скрининг и да постави на европейско ниво диагностиката и лечението на злокачествените заболявания у нас.
Добрата новина е, че Антираковия план на България е заложен в Плана за развитие, което е белег на узряване на нашите политици. Това е момента, в който те доказаха, че този проблем стои за решаване и че те не могат и не биха искали да го игнорират вече. Стана ясно, че вече няма място за говорене. На правата сме, в която трябва да действаме.
"Преобръщането на позицията на Европейската народна партия по Зелената сделка на ЕС се дължи основно на предстоящите избори в Германия", смята енергийният експерт Боян Рашев. Припомняме, че ЕНП излезе с декларация, с която се иска отлагане, както и отмяна на значителна част от ангажиментите но Зелената сделка. Боян Рашев посочи, че лидерската..
Адв. Димитър Площаков, който води дело срещу МОСВ заради вредите върху здравето, нанесени от мръсния въздух, коментира в предаването „Ден след ден“ продължаващото трети ден наднормено насищане на въздуха в Пловдив с фини прахови частици. По думите му данните, които получаваме дори не са верни, те са от компрометирана система за..
Ако изборите са днес ГЕРБ-СДС би ги спечелил убедително, с двойна преднина пред вторите ПП-ДБ, сочат данните на агенция "Алфа Рисърч" за електоралните нагласи. Изследването е проведено е в периода 15 - 20 януари 2025 г. сред 1000 пълнолетни граждани от цялата страна. На второ място след ГЕРБ, които имат 26.0%, се нарежда ПП-ДБ с 13.4%...
Синдикатите няма да отстъпят от това да има политика по доходите в бюджет 2025. Това коментира Петър Мишев, икономически анализатор на КНСБ след като стана ясно, че финансовото състояние на страната ни е тревожно. Подчерта, че нито заплатите, нито пенсиите трябва да бъдат замразявани. По думите му от началото на тази година има индикации..
В седмицата за профилактика на рака на маточната шийка България е домакин първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV“. Основна цел на форума е споделяне на най-добри практики между страните: как по-ефективно да се сформират..