МЗ и експертите се обединиха в съвместна работа по въвеждането на Европейския план за борба с рака.
Това съобщи в програма "Точно днес" Евгения Александрова, председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания, и коментира нуждата от партньорство между експерти, пациенти и законодатели за интеграцията на Националния антираков план в България.
Според нея това е нещо, което досега не е случвало и се залагат много надежди.
По отношение на анираковия план ние от 10 години правим усилия той да се случи, но за съжаление това е политическо решение и ние не може да вземем такова без разбиране за важността на този план за България от страна на политиците и законодателите. Февруари 2021 Европа прие План за борба с ръка, осъзнавайки абсолютно всички заплахи тежести което това заболяване нанася на държавите, на икономите, на хората в частност.
Този план е изграден на 4 основи, което означава, че Европа се обединява около най-добрите практики в това да предпазва - първият стълб е да се въведат профилактични скринингови програми. Вторият е свързан с поддържане с ефективността на лечението, път на иновациите, които успяват все по-добре да овладеят различните степени на заболяването. Третият е свързан с дигитализацията и модернизацията, с което по-лесно се стига до пациента. Последният стълб е изключително важен и е фокусиран върху промени, които ще повишат качеството на живот на болните от рак. Това е белег на нещо съществено и аз много се надявам хората да го разбират.
Една идея по-напред сме в това да подчиним рака. Хората доказаха с удължения си живот, че имат тази възможност, че медицината може това да го постигне. И те търсят път обратно към нормалния си живот.
Планът е перфектен, той е най-доброто, което цялата европейска експертиза може да създаде, а за България е добра възможност да адаптира здравните си политики към този план.
Няма нужда да създаваме собствени проекти на тази тема. Достатъчно е да следваме и да спазваме този. Освен всичко друго ЕК е предвидила финансов ресурс, за подпомагане на държави, които не са на нивото на този план.
България трябва да се присъедини към Европейския план за борба с рака, чрез който страната ни има уникалната възможност да преодолее липсите и недостатъците в своята онкологична помощ, да създаде работещи програми за скрининг и да постави на европейско ниво диагностиката и лечението на злокачествените заболявания у нас.
Добрата новина е, че Антираковия план на България е заложен в Плана за развитие, което е белег на узряване на нашите политици. Това е момента, в който те доказаха, че този проблем стои за решаване и че те не могат и не биха искали да го игнорират вече. Стана ясно, че вече няма място за говорене. На правата сме, в която трябва да действаме.
Димитър Бришимов е главен инспектор в пловдивската пожарна и началник на сектор "Пожарогасителна и спасителна дейност". Професионалист, който вече 30 години е в професията, която го среща с бедстивята и с човешката трагедия, но и благодарност. В петте части на разговора ще чуем истории за огън и вода, за бедствия у нас и за мисиите на..
Политическата ситуация и парите на държавата. В очакване на редовен кабинет ще сте стигне ли до приемане на бюджет? Къде са основните проблеми в предложената рамка и кои са най-големите финансови рискове пред страната ни? Коментарът е на Михаил Кръстев , изпълнителен директор на Съюз за стопанска инициатива – част от Националния съвет за тристранно..
Благотворителен коледен концерт в подкрепа на 11-годишната София ще се проведе тази вечер от 18 часа във физкултурния салон на Основно училище „Елин Пелин“ в Пловдив. Паралелно с това учениците набират средства и в коледен базар, който стартира в началото на седмицата . Дарения за лечението могат да бъдат направени и по банков път, както и..
Първата награда в тазгодишното издание на конкурса "Млад предприемач" на Пловдив спечели Любомир Владимиров с авторската си разработка за автомобилен симулатор. "Това е един проект, в който истински коли са трансформирани в много реалистични симулатори. Качвате се в истинска кола и имате възможност да усетите физиките, които бихте усетили на..
В края на месец март разказахме за млад мъж от първомайското село Бяла река, който събира и след това дарява инвалидни колички и столове на хора с увреждания в нужда. 9 месеца по-късно той вече е учредил благотворителна фондация и в началото на следващата година възнамерява да открие склад, в който да се събират помощните средства, които..