Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ЕП е срещу масовото използване на AI от службите

ЕП се противопоставя на масовото наблюдение на хората от страна на полицията, особено ще се отнася  до механизмите за лицево разпознаване. 


В своя резолюция болшинството депутати  изтъкват риска от алгоритмична пристрастност и оттам – гришки, в приложенията на изкуствен интелект. Те подчертават, че е необходим човешки надзор и силни юридически правомощия, за да се предотврати възможността за определена дискриминация, особено в контекста на правоприлагането или граничния контрол. Човешките оператори винаги трябва да взимат окончателните решения, а хората, наблюдавани от системи с изкуствен интелект /AI/ да имат достъп до средства за правна защита.  

Докладчикът по темата, българският евродепутат от Левицата Петър Витанов се обяви срещу внедряването на системи за лицево разпознаване в контекста на правоприлагането, тъй като, по думите му,  технологията често води до дискриминационни резултати в широк спектър.

"Все едно да обявим бедните, цветнокожите, имигранти, чужденци за потенциални престъпници, само защото техниката го твърди, но това ли е светът, в който искаме да живеем"  – казва Петър Витанов. Той защитава убеждението си с конкретни аргументи.

В дискусиите се обособи и втора група евродепутати, застъпващи твърдо тезата за плътно прилагане на изкуствения интелект в сферата на  безопасността.  Един от тях е другият български представител в Европарламента – Ангел Джамбазки от ВМРО, който дори алармира, че прекаленото, според него, либерално отношение по този въпрос застрашава самата същност на Европейския съюз.

 Болшинството членове на ЕП настояват за постоянна забрана на автоматизираното разпознаване на лица на обществени места, като отбелязват, че гражданите трябва да бъдат наблюдавани само при подозрение за престъпление. Конкретно настояват да се забрани използването на частни бази данни (като системата а „КлиърВю“ (Clearview AI), която вече се използва) и прогнозиране въз основа поведенчески данни от  страна на полицията. Според експерта по сигурност проф. Николай Радулов обаче, "Не можем да спрем развитието на технологиите, независимо от правните рамки..." 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59