Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Прекрасният нов свят няма да дойде със стари средства

"Сега става дума за глобални промени и тенденции, които засягат и българската икономика. Но тъй като тя е много по-слаба от развитите европейски страни, у нас по причина, че сме много отворена икономика и тук е дошъл много чужд капитал, а българският е изчезнал от България,  ветровете естествено ще брулят повече и ще дадем повече жертви". Това заяви икономистът и преподавател проф. Боян Дуранкев.

По думите му обаче тенденцията за повишение на цените не е нещо, което ще бъде продължително, защото в световен мащаб инфлацията през тази година ще бъде около 3-4%, в европейски  - под 5%, докато у нас със сигурност ще минем до  6%. 

"Освен това има и нещо друго - цените на петрола започнаха да падат и нищо, че търсенето се увеличава,  увеличава се и предлагането. Това, което става е интересно, защото част от цените са превантивно увеличени, заради очакванията за инфлацията.  В САЩ отчетоха независимо от инфлацията 37% увеличение на печалбите на фирмите. Вероятно и в България фирмите вдигат превантивно цените."

Проф. Дуранкев уточни, че в някои от големите магазини е наблюдавал как дори без да има нужда от повишение на цените при голяма реколта и голямо предлагане, те са започнали да растат леко нагоре, а сега се вдигат вече драстично. 

"Тъй като държавата не е голям участник в икономиката, тя освен да призовава и да си измисля техники като намаляване на ДДС, което води до увеличаване на печалбите, но не толкова до намаляване на цените, това не е решение. Все едно при Ковид да даваме само витамин С и така да лекуваме. Голямата дилема на България е неолибералната политика, която ни наложиха и която си приехме доброволно през последните 30 години. 

С допълнителните заеми, към които ще прибегне България, за да  осигури договорените пари за МРЗ, майчинства и т.н.,  ще премине  нормативната логика от 3% от БВП да бъде дефицита и вероятно ще стигне до 4,5%. Вероятно е през 2025 г. ЕС да си затвори очите за изпълнението на критериите за влизане в еврозоната за източноевропейските страни и да ни даде една логика за средносрочна инфлация и средносрочен дефицит. Бедата е, че тези заеми обаче трябва да се връщат и това ще трябва да направят хората, които сега са във възрастта между 15 и 50 години". 

Проф. Дуранкев  бе категоричен, че държавата трябва да прекрати подпомагането на бизнеса, освен този, който по време на пандемията е бил 100% затворен. Старото нормално е вече умряло, а новото е различно. 

"Да не претоварваме обаче като граждани  новото НС и новото Правителство с очакванията, че ще рукне благодат отвсякъде. Необходимостта в момента  е увеличение именно на МРЗ, за да се компенсира инфлацията, защото там най-много са пострадали хората и ако следваме логиката на инфлацията, увеличението не трябва да бъде 60, а   от 80 до 120 лв."

Първото нещо, което трябва да реши бъдещото Правителство след здравеопазването, е  проблема с енергетиката, подчерта  проф. Дуранкев. 

"Прекрасният нов свят няма да дойде със стари средства. Икономистите и юристите, които влизат в НС, са тези, които носят в своите чанти старите средства - това са ниските данъци, високи и добри условия за бизнеса, а за гражданите ще бъде всеки за себе си, пък - кой, както може.  Това нещо - с десни средства да се реализират леви идеи, не се е случило никъде по света. Няма да се случи и в България".


Чуйте повече от звуковия файл:  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с Антония Димитрова

Галеристката Антония  Димитрова е родена в гр.Пловдив. Работи в областта на нетъкания текстил / Fibre Art/ и на абстрактните композиции в различни техники, като през 1991 г. в реална среда осъществява монументалната текстилна пластика „Движение“ в приемната на Президента на Световната федерация по лека атлетика.Има самостоятелни изложби в..

обновено на 20.04.24 в 13:15

В РСМ няма дебат, а състезание по омраза срещу българите

В кампанията за парламентарните и президентските избори в Република Северна Македония (РСМ) значително място е отделено и на отношенията с България заради готвените промени в конституцията на страната, признаващи българско малцинство. Темата коментира  журналистът и ръководител на агенция БГНЕС Любчо Нешков . "Българските граждани и в най-лошите..

обновено на 19.04.24 в 16:36
Калоян Стайков

Реформите за либерализацията на тока са в омагьосан кръг

Реформата е заложена в П лана за възстановяване устойчивост (ПВУ) , а това беше основното обяснение през миналата есен да се бърза със законодателните промени. Още тогава посочихме, че самият проект на Закон за изменение и допълнение на З акона за енергетиката е само една малка част от реформата. Т огава..

публикувано на 19.04.24 в 16:15

Либерализацията на тока ни освобождава от крепостничество

Народното събрание отново отложи първата стъпка към либерализиране на пазара на ток за битовите потребители . Недостатъчно добре подготвена процедура за промяната и риск от сериозно поскъпване на тока бяха причините, които изтъкнаха от БСП, ГЕРБ, ИТН, след като ПП-ДБ единствени се обявиха против отлагането. Това е страх от несвършената..

публикувано на 19.04.24 в 16:03

Офисът на Dreamix в Пловдив празнува първи рожден ден

Най-бързо растящата софтуерна компания у нас – Dreamix, затвърждава присъствието си в Пловдив и ще отпразнува годишнината от отварянето на офиса си в града. Събитието ще се състои на 19 април с коктейл с начален час 16:30, а локацията е бизнес сграда Регус, Каменица парк, бул. “Източен” 59. Очаква да присъства мениджмънта на компанията, много от..

публикувано на 19.04.24 в 15:58