Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важно е как ще изпълняваме коалиционното ни споразумение

| обновено на 03.12.21 в 10:12

47-мото Народно събрание ще заработи от 3 декември. Надеждата е да бъде за по-дълго от предходните два парламента.  Срещаме ви с бъдещия депутат от Пловдив - Иван Петков от БСП. Той вече работи за най-краткото 45-то Народното събрание. Той каза, че надеждата му е да има продължителен кабинет, който да има коалиционно споразумение за управлението и нещата да тръгнат в правилния коловоз.

"В момента възможността е това, тези 4 партии да направят коалиция, според мен няма друга възможност да се случи", каза още Петков. По думите му нормална европейска практика е да има коалиционно споразумение и от БСП държат на него. 

"Преди две седмици в БСП направихме среща с групата, който води преговори на лидерско ниво. Не съм запознат подробно със ситуацията, но най-вероятно ще има още днес коалиционно споразумение, защото то трябва да бъде одобрено на Национален съвет", уточни Иван Петков.

За по-ниския резултат на БСП в сравнение с предишния парламент: "За съжаление, сега ще имаме 26 народни представители, това е факт от вътрешнопаритйните борби в Левицата, те са ясни и се показват пред обществото и това дискредитира изборите. Има голяма вина и ръководството на партията, но естествено има и много хора, за които личните интереси изпъкват пред партийните. Надявам се след като бъдат структурирано НС и кабинет, вече да се обърне внимание към вътрешните проблеми на БСП. На 22 януари ще има конгрес, където ще има решение за нов пряк избор на председател. Много от проблемите, които и ние от Пловдив сме давали като сигнал, са оставали на заден план. Имахме интересна година, имаше 4 избора и това не може да се отрече. Ние се консолидирахме и подкрепихме президента Румен Радев за втори мандат.  Не може да се отрече и моментите на връзката Нинова-Радев, които бяха показвани като негативни, а то нямаше такова нещо. Ние на 99% подкрепихме Радев."

БСП и ДБ и работата в бъдещото управление: "На предварителните консултации с 18 сфери се видяха иделогическите различия  между нас, но когато има коалиционно споразумение, и когато има срокове и желания на партиите, то това е нещо което е заложено и ще се спазва. Например, добре е във времето да видим какво точно сме изпълнили към нашите избиратели, след 1 година. Да не се забравя, че се намираме в епидемична обстановка и не може да вкарваме нашите партийни интереси над стабилността на държавата. Трудно е споразумението, но възможно."

За Пловдив: "Виждаме един провален екип, който управялва общината. Надяваме се, както евентуални - бъдещ премиер ще е Кирил Петков, депутат също от Пловдив, заедно с него и другите депутати от коалицията да работим за инфраструктурните проекти, като напр. околовърстното шосе, входноизхо артери на Пловдив, естествено средства за културни проекти, напр. операта се коментира и трябват средства от държавата. Важен е басейнът "Младост" и стадионите. За мен Пловдив е спортната столица на България, но в управлението на ГЕРБ се наливаха милиони, но виждаме само за Колодрума. Ще трябва да има диалог, за да се случват нещата."



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с режисьора Петър Одажиев

Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър  Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември.  Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...

обновено на 22.11.24 в 16:47
Георги Киряков

Политическият процес е блокирал заради "домовата книга"

Все повече започва да се утвърждава идеята, че  блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след  ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да  не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели.  Каква е..

публикувано на 22.11.24 в 16:15

Оставаме предпазливи оптимисти за сухопътния Шенген

Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември.  Юлиана Николова от Портал..

публикувано на 22.11.24 в 15:59

Лидерско лицемерие пречи на партиите да се разберат

 "При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен  експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..

публикувано на 22.11.24 в 11:22

Енергетиката ни е болна и ако не я оздравим, ще страдаме

България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна.  "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..

обновено на 21.11.24 в 16:39