Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

EUCF с финансова помощ за местните европроекти

Местните власти и възможностите да  получат европейско финансиране по енергийните си проекти от Европа.  Акцентът е върху това КАК да се подготви предложението. За повечето, особено малки общини, е трудно да отделят средства и екипи за обосновка за кандидтстване. Оказва се, че и за тази дейност има европейски бюджет.

До 17 декември се набират проектите по третата покана на инициативата Европейско градско управление /EUCF/. Тя е създадена в рамките на Програма „Хоризонт 2020“ и  подкрепя общините да  подготовят на инвестиционни концепции, свързани с техните Климатични и енергийни планове.  Бюджетът на поканата е 4.14 млн. евро, с които се планира финансирането на 69 концепции. Индивидуалният грант за проект е до 60 хил. евро. Бюджетът е разпределен по географски признак, на 3 групи общини, като за региона на Централна и Източна Европа, в който попада България средствата са 1.56 млн. евро.

Драгомир Цанев е представител на Общинската мрежа за енергийна ефективност Екоенергия, която е натоварена да популяризира програмата.

На първия етап на програмата проект печели община Добрич, а във втория Белене, Габрово и Добрич.

Инвестициите в зелени проекти са инвестиции в гражданите, а по мнението на Десислава Камбурова, която е национален експерт програмата за България, няма съществена разлика в плановете на нашите общини и тези в другите европейски страни, с които сме в група. Нашите основни конкуренти са Хърватия, Литва и Полша, които печелят много проекти с подобни приоритети. Основната причина е, че имат повече опит. Но според Камбурова три одобрени от 11 подадени за миналия период предложения е добър успех за страната.

Община Смолян активно работи по проекти за подобряване на чистота на въздуха и енергийна ефективност. Заместник - кметът Марин Захариев подчерта усилията на екипа при разработването им и оценява стойността на консултациите , като тази на EU City Facility. По думите му има логикат в това да се премине през процедурата и на по- късен етап да се кандидатства за финансиране на самата дейност.

С намигане, българският принос и по тази програма е подаване на предложения в последния момент. 10 дни преди крайния срок няма подадени проекти по третата пакана, но, както казва Десислава Камбурова, не е за първи път, а по думите на Драгомир Цанев заради шансовете не са изгубени.

Следващият прозорец за кандидатстване по инициативата Европейско градко уравление ще бъде през пролетта на следващата година.

Предстои да се отвори и още една възможност за помощ към местните власти, свързана със създаването на нулево енергийни градски райони.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09

Първа копка на новата водопроводна мрежа в Брестовица

Днес започва реконструкцията на водопровода във високата зона на Брестовица. Символичната първа копка за начало на строителните дейности дадоха кметът на община Родопи Павел Михайлов и кметът на селото Мария Манолова.  На церемонията присъства Иван Иванов, министър на регионалното развитие и благоустройството. Срокът за изпълнение е 600..

обновено на 13.02.25 в 14:41

Докато шумим за вейпове, на пазара вероятно има нова дрога

Стотици репортажи и много енергия в сдружение "Майки срещу дрогата" вложи журналистът Веселина Божилова, която от години работи по темата за зависимостите и битката с тях.  След приетата на първо четене пълна забрана на вейповете с нея говорим за поредната активност да се разпишат нови правила и за волята да има контрол и ефект от тях. Тя е скептича...

публикувано на 13.02.25 в 13:12

3 години обучение на медицински сестри ще ни върне в миналия век

На среща на министъра на образованието и ректорите на ВУЗ бе лансирана идеята да се намали срока на обучение на медицинските сестри от 4 на 3 години. Целта е е по- бързо да се запълни дефицита от кадри в лечебните заведения. Браншовите организации вече възразиха срещу предложението. Какво мисли академичната общност попитахме проф. Биянка Торньова,..

публикувано на 13.02.25 в 11:52

Бедни сме, защото ни ограбват картели и монополи

За потребителското недоволство, икономическите му основания и социални последици разговаряме със социолога Кънчо Стойчев, който е председател на УС на сдружението "Произведено в България".  Гневът на хората е напълно основателен. Според социолога основният проблем е, че големите търговски вериги чрез така наречената търговска отстъпка неправомерно..

публикувано на 13.02.25 в 10:58