Европейският институт за иновации и технологии EIT, съвместно с Университета по хранителни технологии – Пловдив, организира за пръв път в България Академия „Cross-KIC EIT Regional Executive Academy“ 2021. За програма "Точно днес" главен асистент Рада Динкова обясни, че форума среща представители на публичния сектор, експерти, работещи в областта на агро-хранителния сектор, академични среди и европейски институции.
Във фокуса на вниманието са проблемите и възможностите за прилагане подхода за кръгова икономика в агро-хранителния сектор и действията за намаляване на загубата и разхищението на храна.
Динкова допълни, че кръговата икономика е модел на производство и потребление, който ограничава до минимум отпадъците и носи множество ползи за околната среда, икономиката и всички нас като потребители. Насочен е към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. Подходът отваря нов хоризонт към споделено ползване, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти. Излизането от употреба на един продукт може да се превърне в ценен ресурс за други стоки или материали.
"В България например хранителните отпадъци от глава от населението възлизат приблизително на 140 кг. годишно, което е около 20% от цялата произведената храна. Идеята е да се премине към едни бизнес модели, които да не следват линейната система на производство и потребление, в това число и на замърсяване, защото е крайно неустойчива и. позволява ценни природни ресурси да се загубят. Тоест ние търсим едни бизнес модели, които да представят кръговата икономика или всъщност възможността всички тези ресурси да останат и да бъдат употребявани отново, поясни специалистът.
Проблемът за предотвратяване и намаляване на загубата и разхищението на храна е важна част от политиката на всички страни. За справянето с него е необходимо да бъде приложен интегриран подход при разработването на политики, като се предприемат действия на всички нива – глобално, регионално, национално и местно. Предстои страната ни да приеме своята Национална програма за превенция и намаляване на загубите на храни с хоризонт 2021-2026 г., която има за цел да инициира дългосрочна политика, свързана с проблемите за разхищението им.
Регионалната изпълнителна академия на EIT има за цел да повиши иновационния и предприемачески капацитет, като обедини ключови местни експерти по иновационни политики и заинтересовани страни в цяла България.
Европейският институт за иновации и технологии (EIT) е независим орган на ЕС, който подхранва предприемачески талант и подкрепя нови идеи, обединявайки „триъгълника на знанието“ от водещи компании, университети и изследователски центрове.
Интервю с Рада Динкова може да чуете в прикачения звуков файл.
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешно - партийна..
Песимистично са настроени пловдивчани спрямо новия кабинет на ГЕРБ-СДС, БСП и Има такъв народ, подкрепен от Алианса за права и свободи. Едни смятат, че е добре да има правителство, за да не влизаме отново в изборна спирала, други не вярват правителството да има перспектива, а на трети предложението им напомня за тройната коалиция с премиер..
Президентът Румен Радев връчи мандата на Росен Желязков, който беше посочен за министър-председател от ГЕРБ-СДС . Кандидатът за премиер беше обявен от Теменужка Петкова. "Взехме единодушно решение Росен Желязков да получи проучвателния мандат за съставяне на правителство. Той е преминал през всички етапи на държавната администрация. Безспорен..
Ще доведе ли плащането на 20% ДДС на държавата при продажба на жилище до нов скок в цените на имотите? Според експерта по сделки с недвижими имоти Мирослав Язов цените им ще се повишават през идните години не само заради ДДС, данъци и др., а и поради новите изисквания към качеството и вида на новите строежи. По думите му ще има голямо преместване..