Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Намаляване разхищението на храни е важно за агро сектора


Европейският институт за иновации и технологии EIT, съвместно с Университета по хранителни технологии – Пловдив, организира за пръв път в България Академия „Cross-KIC EIT Regional Executive Academy“ 2021. За програма "Точно днес" главен асистент Рада Динкова обясни, че форума  среща представители на публичния сектор, експерти, работещи в областта на агро-хранителния сектор, академични среди и европейски институции. 

Във фокуса на вниманието са проблемите и възможностите за прилагане подхода за кръгова икономика в агро-хранителния сектор и действията за намаляване на загубата и разхищението на храна.

Динкова допълни, че кръговата икономика е модел на производство и потребление, който ограничава до минимум отпадъците и носи множество ползи  за околната среда, икономиката и всички нас като потребители. Насочен е към удължаване на жизнения цикъл на продуктите. Подходът отваря нов хоризонт към споделено ползване, заемане, повторно използване, поправка и рециклиране на съществуващи материали и продукти. Излизането от употреба на един продукт може да се превърне в ценен ресурс за други стоки или материали. 

"В България например хранителните отпадъци от глава от населението  възлизат приблизително на 140 кг. годишно, което е около 20% от цялата произведената храна. Идеята е да се премине към едни бизнес модели, които да не следват линейната система на производство и потребление,  в това число и на замърсяване, защото е крайно неустойчива и.  позволява ценни природни ресурси да се загубят.  Тоест ние търсим  едни бизнес модели, които   да представят кръговата икономика или всъщност възможността всички тези  ресурси да останат и да бъдат употребявани отново, поясни специалистът.

Проблемът за предотвратяване и намаляване на загубата и разхищението на храна е важна част от политиката на всички страни. За справянето с него е необходимо да бъде приложен интегриран подход при разработването на политики, като се предприемат действия на всички нива – глобално, регионално, национално и местно. Предстои страната ни да приеме своята Национална програма за превенция и намаляване на загубите на храни с хоризонт 2021-2026 г., която има за цел да инициира дългосрочна политика, свързана с проблемите за разхищението им.

Регионалната изпълнителна академия на EIT има за цел да повиши иновационния и предприемачески капацитет, като обедини ключови местни експерти по иновационни политики и заинтересовани страни в цяла България.

Европейският институт за иновации и технологии (EIT) е независим орган на ЕС, който подхранва предприемачески талант и подкрепя нови идеи, обединявайки „триъгълника на знанието“ от водещи компании, университети и изследователски центрове.

Интервю с Рада Динкова може да чуете в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53

Няма как да отстраним мафията с половинчати мерки и усмивки

Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

"Успех за теб" връща децата в ОУ "Васил Левски" в Караджово

В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..

публикувано на 28.11.24 в 11:51
Доц. Иво Инджов

Българската политическа система е в ситуация на свободно падане

Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..

публикувано на 28.11.24 в 09:50
Боряна Димитрова

Партиите се готвят за избори, а не да правят правителство

"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..

публикувано на 27.11.24 в 16:52