Ключовият въпрос не е как тръгва правителството на Кирил Петков, а какво ще прави парламентарното мнозинство. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.
"Имаме държава, чиято законодателна среда през последните 10 години се е формирала по вертикалата, започваща от Бойко Борисов до парламентарна група на ГЕРБ, където огромна група депутати бяха заети да регистрират желанията на лидера си. В резултат имаме такава законодателна среда, че правителството на практика не може да направи нищо, ако парламентарното мнозинство не прави реформи", посочи политологът.
Той даде за пример закона, по който бе направена енергийната борса. "30 години България живее с илюзията, че сме енергиен център на Балканите, като ГЕРБ е еманацията на тази традиция. 10 години ни обясняваха как се развива енергийната сфера. Какъв е резултатът - двойни и тройни цени на тока. Как държава с контрол върху енергийната си система - АЕЦ, ТЕЦ, как обясняваме цената на тока?!"
Според Димитър Аврамов най-слабата част на новия кабинет е Корнелия Нинова и Министерство на икономиката на БСП. "Първото, което тя заяви, е, че токът за крайните потребители няма да се вдига. Това е еманация на социалистическото мислене. По-добре 10-15 лв. повече, отколкото всички стоки да поскъпнат с 5-15 % и през инфлацията парите на хората да заминат. Искам да видя дали новото правителство ще сложи ред в енергетиката и да има адекватно ценообразуване".
Първият проблем ще дойде от Министерството на икономиката и от Министерството на енергетиката, прогнозира още той.
Политилогът призова да дадем 100 дни на правителството, дори на Корнелия Нинова, която успя да загуби половината си избиратели.
"Скърцането в 4-та коалиция ще бъде непрекъснат шум между всички и всичко. Нещата ще се случат бавно, с много говорене, или с тропане по масата, както правеха ГЕРБ, но в крайна сметка счупиха масата. Ако забравят, че има парламент и се самозабравят, нещата не стават. Важно е да има силни фигури в парламента и тогава правителството, дори да изглежда слабо, ще бъде полезно", смята политологът.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Димитър Аврамов е в прикачения файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..