Ключовият въпрос не е как тръгва правителството на Кирил Петков, а какво ще прави парламентарното мнозинство. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив политологът Димитър Аврамов.
"Имаме държава, чиято законодателна среда през последните 10 години се е формирала по вертикалата, започваща от Бойко Борисов до парламентарна група на ГЕРБ, където огромна група депутати бяха заети да регистрират желанията на лидера си. В резултат имаме такава законодателна среда, че правителството на практика не може да направи нищо, ако парламентарното мнозинство не прави реформи", посочи политологът.
Той даде за пример закона, по който бе направена енергийната борса. "30 години България живее с илюзията, че сме енергиен център на Балканите, като ГЕРБ е еманацията на тази традиция. 10 години ни обясняваха как се развива енергийната сфера. Какъв е резултатът - двойни и тройни цени на тока. Как държава с контрол върху енергийната си система - АЕЦ, ТЕЦ, как обясняваме цената на тока?!"
Според Димитър Аврамов най-слабата част на новия кабинет е Корнелия Нинова и Министерство на икономиката на БСП. "Първото, което тя заяви, е, че токът за крайните потребители няма да се вдига. Това е еманация на социалистическото мислене. По-добре 10-15 лв. повече, отколкото всички стоки да поскъпнат с 5-15 % и през инфлацията парите на хората да заминат. Искам да видя дали новото правителство ще сложи ред в енергетиката и да има адекватно ценообразуване".
Първият проблем ще дойде от Министерството на икономиката и от Министерството на енергетиката, прогнозира още той.
Политилогът призова да дадем 100 дни на правителството, дори на Корнелия Нинова, която успя да загуби половината си избиратели.
"Скърцането в 4-та коалиция ще бъде непрекъснат шум между всички и всичко. Нещата ще се случат бавно, с много говорене, или с тропане по масата, както правеха ГЕРБ, но в крайна сметка счупиха масата. Ако забравят, че има парламент и се самозабравят, нещата не стават. Важно е да има силни фигури в парламента и тогава правителството, дори да изглежда слабо, ще бъде полезно", смята политологът.
Цялото интервю на Екатерина Костова с Димитър Аврамов е в прикачения файл.
С всяка изминала година задачите на матурата по български език и литература стават по-лесни, коментира д-р Павлина Върбанова, създателка на образователната платформа за грамотност "Как се пише". Припомням, че на 21 май зрелостниците се явиха на държавния зрелостен изпит. Върбанова добави, че е възможно това да се прави с цел повишаване средния..
Повече от половината българи не се чувстват информирани за въвеждането на еврото, сочи проучване на агенция „Тренд“. Изследването е представително за пълнолетното население на страната, по поръчка на „24 часа", посветено на обществени нагласи спрямо основните институции, партии и актуални теми. Проучването е реализирано в периода между 12 и 18 май..
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...