Това заяви политологът Румяна Коларова в интервю за програма "Точно днес", която коментира новият кабинет, заявените приоритети в управлението, както и анализ в световните медии, че "амбициозно ново правителство слага край на политическите сътресения в България"
По думите й всички, включително и световните агенции, които анализират нещата в детайли, отбелязват, че няма истинско коалиционно споразумение. Има двустранни споразумения на водещата партия с малките партньори.
"С други думи трите партии, които се свързват с ПП, за да формират парламентарно мнозинство, имат трудни контакти помежду си, и комуникацията помежду им е трудна, не само и не толкова, заради някакъв вид персонални или политически противоречия между народните представители, а най-вече заради напрежение и силни разделения, които съществуват между избирателите на тези партии. Тепърва ще видим как ще функционира този кабинет от гледна точка на стабилност. Когато говорим за стабилността има втори момент, който е много важен. Той е свързан със способността на кабинета да се справя с текущите въпроси", допълни анализаторът.
Според нея това са здравните проблеми, зелените сертификати, как ще се позиционира кабинетът, как ще реагира, когато имаме бедствия, дали няма да повтори онази неспособност на служебното правителство със ситуацията с кораба "Вера Су". Много важно също така за бъдещото на кабинета е каква ще е позицията му по казуса с Македония.
"Това правителство има две неща, които обуславят неговото съществуване - стабилност на парламентарното мнозинство, която зависи от начина, по който ще се решават проблемите с корупцията и начина, по който ще се решават текущите проблеми -данъци, доходи, цената на тока, което може да взриви коалицията. Втората задача е легитимността, защото това правителство стартира с относително ниска легитимност. Това е правителството с най-ниската легитимност. И тук трябва да подчертаем, че всяка една партия по отделно електорално е джудже. А по-скоро, че всичките заедно нямат дори 25% от подкрепата на българите, които имат право на глас. И решенията им по такива горещи теми като Македония и членството й в ЕС много силно може да повлияе върху легитимността на правителството. Имаме два проблема, които не са решени. Те тепърва трябва да бъдат решавани в ход. Доколко това мнозинство ще бъде стабилно и доколко българите ще одобряват това което правителството прави, каза още Коларова.
Тя подчерта, че премиерът е трябвало да замине на срещата в Брюксел, защото първата визита на всеки премиер е в Брюксел и очакванията са били той да отиде. Според нея министър-председателя или не е готов да дава отговори в Брюксел или ги няма.
Цялото интервю може да чуете в прикачения звуков файл.
Ситуацията с шарката по овце и кози в Пловдивско се усложни. Освен унищожени животни в 42 от 65 огнища, мерките на БАБХ вече вкючват и забрана за изкупуване на мляко от фермите на областта. За заразата, икономическия ефект и управленските решения разговаряме с професора от Аграрния университет Дойчо Димов, който е и председател на Сдружение за..
Помним протестите на строителния бранш отпреди няколко месеца срещу намерението на община Пловдив да вдигне с повече от 100% таксите за издаване на строително разрешение. Те спряха след като предприемачът Илиян филипов поиска и получи посредничеството на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов. Компромисът, който да удовлетвори двете страни бе таксите да се..
Пловдив очаква поне 13 процента ръст на нощувките по време на фестивала „Hills of Rock“, който стартира днес на Гребната база – заяви в интервю за Радио Пловдив заместник-кметът по култура и туризъм Пламен Панов. "Очакваме около 30-35 000 души да посетят фестивала", подчерта Панов. Капацитетът на Пловдив относно нощувките е увеличен..
Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..
Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината. В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..