Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Оранжериите искат държавата да покрие 70% от горивото им

Масово се затварят оранжериите, скъпоструващи съоръжения стоят празни от ноември, заради изключително високите цени на газа и тока. Към момента браншът е в колапс, заяви пред Радио Пловдив Теодора Кръстева - изпълнителен директор на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция. 

Данните на организацията показват, че над 70% от производителите отопляват оранжериите си на газ. Те сключват обвързващи договори дългосрочно. "Ако не си изпълнил договора, се плаща и неустойка. Има освен това торове, препарати за растителна защита, масово се освобождават работници, а ако бъдат наети заплатите ще бъдат по- високи", коментира Кръстева. 

Тя посочи, че чуждата продукция завладява пазара в големите супермаркети. Доматите и краставиците са  внос от Гърция, Северна Македония, Турция. "Защо нашите съседи успяват и покриват чуждите пазари, а ние не успяваме! Според колегите държавата у нас е мащеха на производителите", коментира Теодора Кръстева. 

От Асоциацията дават пример с Гърция, където също има скок в цените на газа и тока, но браншът продължава да работи, защото получават помощ от държавата. 

На подкрепа от правителството се надяват и българските оранжерийни производители, които в понеделник ще имат опознавателна среща с министъра на земеделието Иван Иванов.  Те ще настояват за 70% компенсации за изразходеното гориво. 

"Всеки производител може да представи фактури и документи за направени разходи, ако държавата реши да помогне. Крайно време е да се намерят правилните механизми, за да може ние да работим спокойно и да се храним с българска продукция", каза Теодора Кръстева.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Кольо Парамов

Режимът на пауза за кабинета трябва да прекъсне

Въможен ли е бюджет за 2025 година с дефицит до 3% от брутния вътрешен продукт (БВП), без увеличаване на данъци, без въвеждане на нови и без намаляване на разходите, свързани с важни инвестиционни, структуроопределящи проекти, каквато заявка даде Министерство на финансите.  Според икономиста Кольо Парамов страната в момента се намира в "режим на..

публикувано на 07.02.25 в 10:56

Читалищата искат промяна в критериите за оценка на проекти

Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо и го изпратиха до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание.  Документът изразява тяхното мнение от програма „Читалища“. В писмото си те посочват проблемите, сред които има огромен интерес – подадени са над 1400 проекта,..

публикувано на 07.02.25 в 09:18

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59