Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медицинска и икономическа логика намалява карантината

| обновено на 12.01.22 в 12:07
Проф. Йорданка Стоилова, Медицински университет Пловдив
Снимка: Радио Пловдив

Коментарът е на проф. Йорднка Стоилова, преподавател в катедра „Епидемиология и Медицина на бедствените ситуации“ в Медицинския университет в Пловдив и главен координатор на Експертния съвет по епидемиология. 

По думите й това е практика и на САЩ и на редица европейски страни, която се основава на изследване на поведението на вируса и протичането на заболяването от него. Вероятно има и икономически причини да се вземе такова решение, за да се намали тежестта на епидимята, която оказа сериозно влияние върху стопанския живот, допълни тя.

Ден след решението на здравния министър карантината за болните от Ковид 19 да се намалина 10 дни, а за контактните на 7 дни  - страната ни отчете рекорд на заразени от началото на епидемията, които надхвърлиха 7 000 души, повече от 18% от всички направени тестове за едно денонощие.

По думите на проф. Стоилова това е очакван ход на заразяването, който следва събирането на повече хора по време на празниците. Според нея по- лекото протичане на варианта Омикрон може да носи известно спокойствие, но не бива да намалява спазването на мерките - дистанция, маски и ваксиниране.

Цялото интеврю с проф. Йорданка Стоилова е в прикачения звуков файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Добро утро, ден!" с журналиста от БНТ Димитър Димитров

Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..

обновено на 08.02.25 в 07:15

В Гърция цените на основните храни са с поне 30% по-ниски

Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..

публикувано на 07.02.25 в 16:06

В дърводобива ножът е опрял да кокала, нужни са спешни мерки

Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас?  Според проф. Васил Живков, председател на УС на..

публикувано на 07.02.25 в 15:12

Държавата може са спре грабежа на големите вериги, стига да иска

Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че  "цените в големите търговски вериги у нас са..

публикувано на 07.02.25 в 15:04

Пловдивчани и "за", и "против" бойкота на 13 февруари

Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..

публикувано на 07.02.25 в 12:28