Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Липсата на мерки за учениците удължава агонията на вълната

Много е важно да спре дезинформацията за ваксините у нас

Преполовяваме първия месец на годината, като оставаме в темите на седмицата, която донесе недоволство и още заразени с Covid-19. Въпреки многото болни деца и преподаватели в училище, новата власт търси начини те да останат в клас до 31 януари. 

За мерките, начертани от Националният оперативен план за справяне с Covid-19 говорим с д-р Цветелина Великова, имунолог и преподавател.

Д-р Великова подчерта, че винаги е добре да видим нов тип мерки, ако досегашните са нямали ефект. "Да се използват интензивните легла, като процент на тяхната заетост - за въвеждането на ограничения се наблюдава и в други страни", посочи имунологът. Според нея е притеснително ниското ниво на ваксинация на населението и това, че мерките са налични, но не се спазват. 

"Ако разчитаме на това, че Омикрон протича по-леко, въпреки това ще имаме много заболели, съответно ще имат повече хора нужда от болнично лечение. Може в един момент да се запълнят всички интензивни легла, след което следващите мерки ще се забавят с до две-три седмици", каза още д-р Великова. Тя подчерта, че за учениците се забелязва липса на категорични мерки, на фона на липсваща ваксинация.

Ваксините и българите: Вероятно има много голям процент на хора, които се колебаят, но те все още наблюдават. Това е информацията, която забелязвам на телефонната линия за ваксините, на която отговарям. Това, което силно ме притеснява е подценяването на Омикрон. По повод на т.нар. колективен имунитет д-р Великова смята, че този вариант на Covid-19 не се повлиява от процента на преболедували. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41
Михаил Екимджиев

Без отстраняване на Сарафов от поста му катарзисът е невъзможен

Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов.  И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..

публикувано на 16.01.25 в 10:30