Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Профсъюзът на медсестрите готви масови протести

| обновено на 18.01.22 в 12:24


Синдикатът на българските медицински сестри настоява за спешна реформа в българското здравеопазване, тъй като състоянието, в което се намира то в момента е в основата на високата смъртност в страната. 


От профсъюза  са изпратили писма до всички парламентарни групи без ГЕРБ и ДПС и настояват да се организират работни срещи. Най-наболелите проблеми са недостигът на кадри, неспазването на трудовите стандарти и липсата на колективен трудов договор в повечето здравни заведения.

Масово в болниците не достига медицински персонал, алармират от Синдиката на българските медицински сестри.

„Отлагане на решението и какво ще се прави задълбочава тази криза“ ,заяви медицинската сестра и съучредител на синдиката Димитрия Димитрова. 

По стандарт сестрите трябва да са около два пъти повече от лекарите, уточни тя. По думите ѝ в леките отделения една сестра може да се грижи за до 6 болни, а в момента една сестра полага грижи за 25-26 болни.

В реанимациите една сестра следва да се грижи за не повече от двама пациенти, но „ако има две сестри, това е богатство“, изтъква Димитрова.

„Всичкото това води до т.нар. висока смъртност в България.“

Липсата на млади кадри се компенсира от медицински сестри в пенсионна възраст, които работят без почивка, по няколко смени, разказва Димитрова.

„Като сложим застарялото население, като сложим многото хронични заболявания, като сложим невъзможността на хората да се лекуват, защото нямат пари, не си пият хапчетата и не ходят на лекар, стигаме и до тая толкова висока смъртност, която стресира всички, включително управляващите и сега – дайте да се борим да намалим смъртността. Това не е нещо, което сега може да се реши“, коментира Димитрия Димитрова.

Никой не би поискал да го обслужва медицинска сестра, която работи по 24 или 36 часа, категорична е тя.

„Която от два дена не е излизала от това отделение, нито се е изкъпала, нито се е нахранила, нито е спала. Колкото и да искаме, няма как да бъде адекватна.“

Извършват се нарушения, правят се двойни графици и на никого не прави впечатление, поясни още тя.

„И никой не казва – това не е законно.“

Тази практика трябва да бъде пресечена, тъй като е опасна за здравето на пациентите, смята Димитрия Димитрова. 

Според нея Covid пандемията е последната капка, която показва състоянието на българското здравеопазване от години. 

От Синдиката на медицинските сестри настояват за спешна реакция от страна на Народното събрание и здравното министерство. В противен случай ще преминат към протести.

Срокът, който синдикатът поставя, е две седмици. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Районните кметства ще получат пари от увеличените такси за строеж

Ако има повишаване на приходите от увеличената такса за разрешенията за строеж, поемам ангажимента да ги делегираме на районите. Това заяви пловдивският кмет Костадин Димитров в интервю за Радио Пловдив, след като ОбС прие повишението на таксите за разрешителни за строеж, но отхвърли предложението за създаване на фонд „Благоустрояване“, в..

публикувано на 24.07.25 в 14:37

Проблемите с пазара на труда се решават съвместно

Около 200 хиляди българи нито работят, нито учат. В същото време над 50 хиляди работници от трети страни са наети от началото на годината.  В България се създава и електронен регистър на икономически неактивните лица. Той ще обхваща хора на възраст между 16 и 65 години, които не работят, не учат и не са регистрирани в бюрата по труда. Това събщи..

публикувано на 24.07.25 в 10:28
Мариана Кукушева

Дългият период на мерки за еврото може да доведе до фалити

Дългият срок на въвеждане на критични мерки, заради приемането на еврото е притеснителен за бизнеса, защото може да доведе до декапитализация на бизнеса, т.е. до фалити във всички браншове. Това коментира Мариана Кукушева, председател на Федерацията на хлебопроизводителите и сладкарите, идеята на държавата да замрази цените за година и половина..

публикувано на 24.07.25 в 10:27

Какви ще са фразеологизмите след приемането на еврото?

Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието.  В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали.  Така например използваме изразите “Нямам..

публикувано на 23.07.25 в 11:39

Баните борят демографската криза със стипендии за образование

Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край.   От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..

публикувано на 23.07.25 в 10:50