Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Македония трябва да се отърве от югославското си минало

| обновено на 19.01.22 в 16:08


Има ли реални, видими резултати от посещението на българския премиер  Кирил Петков в Северна Македония? Темата коментира българският евродепутат от групат ана ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев

Сама по себе си, самата среща на двамата премиери е добра стъпка, но  сякаш не се виждат други резултати.  Това  че съседите заявяват, че нямат териториални претенции към нас  (което бе оповестено като един от важните резултати)  –  само по себе си това не е напредък, това си е пределно ясно – смята Андрей Ковачев.

За съжаление, другата страна много дълго блокираше секторните политики по инфраструктура, по насърчаване на взаимните инвестиции, допускане на български медии и културни дейности на тяхна територия и други спънки.  В разрез с това, те широко предпочитаха всичко това, но от сръбска страна. Това трябва да бъде преодоляно, категоричен е Андрей Ковачев.

Що се отнася до другия оповестен акцент от срещата – пускането на авиолиния София – Скопие, то такава имаше и преди, на компанията  „Хемус Еър“ Това обаче е търговски въпрос на всяка частна авиокомпания, доколко е рентабилно. В дадения случай вече, държавата със сигурност ще се наложи а плати на „пътник и на седалка“ определена субсидия, за да може да съществува такава въздушна линия.

Много по-важен е въпросът за дискриминацията на над 130 хиляди гаждани на Северна Македония, обвили се с българско самосъзнание и притежаващи българско  гражданство по произход, настоява българският евродепутат.  По думите му, в момента те се страхуват от публично осветяване, за да не понесат неприятни последици от това. Няма нито един такъв българин в структурите на македонската държвна администрация.  Същевременно, много повече се толерира сръбски и дори албански произход, стига  само да не е български.

Защо тогава не се разбира българската позиция в европейското политическо пространство?

Нашата вина е, че в романтичния порив на  „братска обич“ през 2017 г. подписахме с Македония много по-мек от Преспанския договор (сключен с Гърция), разчитайки  на илюзорно взаимно разбирателство. Посланието (още от  времето на президента Желю Желев) че ние като братя ще се разберем, а не както стори  Гърция -  27 години преговори!  Уви, отсрещната страна счете това за слабост. Включи в действие голям финансов ресурс в обратната посока – да инвестира в лобистките механизми за своя полза.  А ние не смятахме, че тябва да използваме външно лобиране в защита на нашата позиция, но вече е ясно, че българската държава трябва да отдели и такива средства и да инвестира в лобизъм - убеден е Андрей Ковачев. 

Всички български  евродепутати  в ЕП са в единодушно съгласие с официалната ни държавна позиция.  

Новото френско европредседателство – може ли да се отрази по темата ?

По отношение перспективата за членство – тя е гарантирана за всички държави от Западните Балкани, смята Андрей Ковачев. Специално Албания – на нея трябва да и бъде разрешено да започне самостоятелни преговори за присъединяване към ЕС. В момента тя е обвързана заедно с Македония и забавянето и е незаслужено.

А страната кандидат трябва да преодолее този воденичен камък от югославското си минало - категоричен е евродепутатът Андрей Ковачев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Политически интриги саботират местната власт в Пазарджик

Кметът на Пазарджик Петър Куленски алармира за системен тормоз над служители на общината, общински съветници и техните семейства. Повод стана проваленото вчера засдание на Общинския съвет заради липсата на кворум. Впоследствие бе съобщено за задържането на съветника Искро Бейков, обявен за издирване като свидетел по наказателно дело срещу Сашо..

публикувано на 29.11.24 в 17:18

Ситуацията от днес ни приближава към избор на председател на НС

„Цялостната картина е отвратителна и естествено, че отблъсква хората. Но аз съм на по-друго мнение по отношение на развитието на събитията. Мисля, че това, което се случи днес, ни приближава до избор на председател на 51-вото Народно събрание. Виждаме, че има разместване на пластовете от твърдите позиции на някои политически формации и това..

публикувано на 29.11.24 в 15:38

Чумата не е лъжа и мерките срещу нея трябва да са безкомпромисни

"При заболяване като чумата по дребните преживни животни, което е сред най-опасните в международен план, реакцията трябва да бъде бърза и безкомпромисна. Всичко това е ясно регламентирано от правилата на Световната организация по здравеопазване на животните," заяви д-р Мирослав Първанов, председател на Българската асоциация на ветеринарните лекари за..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

Вероятността за поредните предсрочни избори е голяма

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?   Говорим по темата с Евелина Славкова..

публикувано на 29.11.24 в 10:00

Търсим баланса между такса смет и "замърсителят плаща"

България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за  много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък .  Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..

публикувано на 28.11.24 в 16:53