Според него в рамките на зимата е трудно да се говори за пик на цените на тока, защото цените и на природния газ, и на електрическата енергия в голяма степен зависят от метеорологичните условия.
" До момента видяхме, че имахме сравнително топъл януари, което в известна степен помогна за овладяване на ръста - тогава бяха сравнително стабилни, но февруари и март винаги могат да ни се изненадат, така че е трудно да се правят прогнози на този етап за достигнат пик. За момента изглежда като цените да са доста под тези, които видяхме през декември, но остават около нивата си от октомври и ноември. Това е прогнозата и за следващите месеци. Винаги може да има неприятни изненади от времето".
По думите му по-големият проблем е че дори и след края на зимата едвали цените ще се върнат до нивата от 2019 - 2020 година, даже напротив, очаква се по-дълъг период на запазване на сравнително високи цени в сравнение с тези, които сме свикнали да виждаме през последните две години.
Той обясни, че причината за това е изключително високото търсене на енергийни рисурси, което не може да се задоволи от предлагането. Възстановянето на икономиката значително изпревари възможностите за енергийни доставки.
"Разминаването между търсене и предлагане води до по-високите цени. Част от причината е възстановяване от пандемията от предходните две години, а другата част от причината е, че през последните години инвестициите в добив и проучване на природен газ, петрол и други енергийни ресурси всъщност са сравнително ниски, защото голяма част от политиката в света е насочена към намаляване на използването на фосилни горива".
В коментар за бюджета, който ще влезе в сила от 1 април, Стайков каза, че не вижда някакъв сериозен проблем още повече, че реалният бюджет ще го видим в средата на годината.
В прикачения звуков файл може да чуете цялото интервю, както и анализ на експерта за ситуацията с високите сметки за електроенергия на общините, болниците и учебните заведения и възможните решения за това.
Тази седмица в рубриката „Добро утро, ден!“ ни гостува Кристиян Владов – главен уредник в Природонаучния музей в Пловдив и специалист по приложна хидробиология. Куратор на залите „Риби“ и „Сладководен аквариум“, изследовател на водния свят и участник в експедиции чак до Антарктида. Той е сред участниците в 33 българска експедия до Ледения континет,..
От днес Старият град на Пловдив е предпочитано място от любителите на вино и гурме от страната и чужбина. В продължение на три дни – до неделя, се провежда фестивалът „Вино и гурме“ с участието на 40 винопроизводители и 16 производители на храни и продукти. Това е единайсетото издание на фестивала, който по традиция започна с Дионисиево шествие,..
Новият папа Лъв XIV ще продължи започнатото от предшественика си папа Франциск, защото връщане назад от реформите и отвореността на църквата няма. Освен това самият папа Лъв XIV е такъв. Той е папа мисионер – от Америка отива да живее в една бедна страна като Перу в продължение на 20 години. Това коментира журналиста от радио..
Държавната агенция "Пътна безопасност" е абдикирала от своите ангажименти. Това заяви шефът на Института по пътна безопасност инж. Богдан Милчев, запитан защо от общините трябва да се започне със забраните за тези превозни средства. "Имаме закон, а общините като собственик на пътя могат да регулират този процес индивидуално", добави той,..
„ЕС не се намира в тази несигурна ситуация, в която се намираше преди няколко години, когато беше изправен най-вече пред агресията на Русия в Украйна, и не се знаеше дали ще има единство, и колко време ще издържи. В момента, независимо от наличието на две държави – Словакия и Унгария, общо взето ЕС е единен“, това заяви в интервю за Радио..