Колкото по- бързо отпадат ковид-мерките, толкова по- малък ще е дефицитът в бюджета за 2022-ра година, каза в интервю за Радио Пловдив Георги Ганев - депутат от ДБ и член на Финансово - бюджетната комисия в парламента. Той поясни, че ако ограниченията паднат заложеният дефицит ще падне от 4,1% на 2,5 на сто, което означава по- малко дълг и по- облекчени финансите на държавата.
В България печатането на пари е забранено, данъците няма смисъл да се вдигат, защото ще причинят повече вреди, отколкото ползи и остава единственият друг вариант за попълване на дефицита– вземането на заем - така Ганев обясни причините да се вземат нова заеми от държвата. Според него при вземането на заем най- важното е колко ще тежи неговото изплащане. "В момента рейтингът на България е висок, а лихвите са ниски. Новият заем ще помага след него да остане инфраструктура, която ще помага на производителите да са по- производителни и по- конкурентноспособни. Той не е от типа да пуснеш водата в казанчето и след нея да остане само заемът", подчерта депутатът.
Бюджетът гарантира достатъчно средства бизнесът и хората да бъдат подкрепени в пандемията и в енергийната криза. "Що се отнася за кризата с енергийни цени всички прогнози са, че през пролетта ще има спад на тези цени. Заедно с възстановяване на доставките се очаква да падне натискът върху енергийните цени от април или май. Междувременно, макар и позакъснял, съществуващият вече механизъм за компенсиране на бизнеса за високите цени на енергията също облекчава натиска върху него", коментира Георги Ганев .
По думите му битката за максималния осигурителен доход е не толкова за самия размер на дохода и колко ще струва на работодател и работник, а за предвидимост и справедливо определяне на този размер. Затова ДБ настоява първо да има разписан механизъм и после да се увеличава максималният осигурителен доход.
"Бюджетът успява да осигури социалните плащания до степен да няма влошаване на ситуацията и в същото време отделя средства за публична инфраструктура. Основното, което трябва да се гледа е изпълнението на капиталовите проекти по министерства и изпълнението на реформите, заложени в програмата за управление", обобщи той.
Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..
Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..
Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси. "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..
64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт. Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..