Анализи са правени много, но кратки, предвид финансовото изражение на труда им. Преди дни от БАН възроптаха срещу орязяния бюджет, според който се оказва, че възнаграждението на асистент в университет и по-голямо дори от това на професор в Академията на науките.
Какви са перспективите пред младите учени у нас?
За предстоящата инициатива „Гласът на младите изследователи в Пловдив“ говори председателят на Асоциацията на младите учени Вадим Рошманов – един от организаторите на този форум, насрочен за 20 февруари.
Колко пари получава един млад учен в БАН?
Тази болезнена тема стана доста популярна в общественото пространство. е болезнено известна, смята Вадим Рошманов. Един докторант например, независимо от коя структура на научно – изследователската дейност, получава 550 лв. заплата. Има много явен проблем със заплатите!
Не е ли безпредметно тогава да говорим за „млади учени“ в България?
В страната по данни на БАН има около 2800 докторанти и вероятно още толкова в структурите на университетите, така че, не можем да зачернкнем тази немалка общност. Затова и се организира този форум в Пловдив. Една от целите е създаване на своебразна „мрежа“ от такива млади изследователи - казва В. Рошманов. А Пловдив е избран за домакин, защото е стратегически център на държавата.
Проектът въвежда възрастова граница от 15 – 29 години за участниците, тъй като този диапазон дава най-голям потенциал за тези млади таланти, надежди за науката. Разпратени са покани и до други университети.
Това е първо такова начинание – да се срещнем на терен с младите изследователи, за да придобием представа за реалната ситуация самата система. Сигурно ще се сблъскаме със суровата действителност, но пък ще получим доста по-качествена и обогатена информация.
Първата най-остра тема е именно за ниските заплати в научната общност и затова искаме да я представим пред обществеността.
Очакваме от срещата на работни групи да се родят добри идеи - прогнозира председателят на Асоциацията на младите учени в България.
Община „Марица“ започва поетапно въвеждане на разделно събиране на отпадъци. Шест села ще участват в инициативата, това са Труд, Трилистник, Скутаре, Войводиново, Маноле и Царацово. Проектът стартира днес от Царацово, като селото е първото, в което жителите получават тази възможност. Кметът на Царацово Димитър Петров съобщи, че за кампанията..
Смъртта на 12- годишната Сияна предизвика протести, гняв, негодувание, мъка и искане за оставки в ръководството на АПИ. За съжаление през последните години това не е нито първият, нито последният трагичен случай на пътя, коментира пред Радио Пловдив председателят на Съюза на автомобилистите в България Емил Панчев. Той посочи, че през последните..
Европа не е в ситуация да ескалира търговска война със САЩ. Това коментира икономиста Георги Вулджев по повод въведените от САЩ широкообхватни мита. Той обясни, че ние сме зависимата страна, защото имаме търговски излишък. Това дава възможност на Тръмп да налага мита на много повече европейски стоки, отколкото ЕС на американски...
В Световния ден на здравето десетки пловдивчани, въпреки априлския сняг, се включиха в кампанията на община Пловдив за безплатно измерване на кръвно налягане и кръвна захар. Инициативата е под надслов "Самоконтролът е ключът към здравето! Погрижи се за себе си!" и се проведе в общинските ДКЦ-та. С търпение и внимание в ДКЦ 1 медицинският..
Световният ден на здравето, 7 април, през тази година е по темата: " Остаряване и здраве: Доброто здраве добавя живот към годините" . В програма "Точно днес" говорим за важните акценти на подобни кампании и честитим празника на лекарите и здравните работници с проф. д-р Румен Стефанов дм, ръководител на катедра "Социална медицина и обществено..