Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Докторант в БАН получава 550 лв. заплата


Какво мислят младите изследователи за възможностите за „правене на наука“ в България? 

Анализи  са правени много, но кратки, предвид  финансовото изражение на труда им.  Преди дни от БАН възроптаха срещу орязяния бюджет, според който се оказва, че възнаграждението на асистент в университет и по-голямо дори от това на професор в Академията на науките.

Какви са перспективите  пред младите учени у нас? 

За предстоящата инициатива „Гласът на младите изследователи в Пловдив“ говори председателят на Асоциацията на младите учени Вадим Рошманов един от организаторите на този форум, насрочен за 20 февруари.

Колко пари получава един млад учен в БАН? 

Тази болезнена тема стана  доста популярна в общественото пространство. е болезнено известна, смята Вадим Рошманов.  Един докторант например, независимо от коя структура на научно – изследователската дейност, получава 550 лв. заплата.  Има много явен проблем със заплатите!

Не е ли безпредметно тогава да говорим за „млади учени“  в България?

В страната по данни на БАН има около 2800 докторанти и вероятно още толкова в структурите на университетите, така че, не можем да зачернкнем тази немалка общност. Затова и се организира този форум в Пловдив. Една от целите е създаване на своебразна „мрежа“  от такива млади изследователи - казва В. Рошманов.  А Пловдив е избран за домакин,  защото е стратегически център  на държавата.

Проектът въвежда възрастова граница от 15 – 29 години за участниците, тъй като този диапазон дава най-голям потенциал за тези млади таланти, надежди за науката. Разпратени са покани и до други университети.

Това е първо такова начинание – да се срещнем на терен с младите изследователи, за да придобием представа за реалната ситуация  самата система. Сигурно ще се сблъскаме със суровата действителност, но пък ще получим доста по-качествена и обогатена информация.

Първата най-остра тема е именно за ниските заплати в научната общност и затова искаме да я представим пред обществеността.

Очакваме от срещата на работни групи да  се родят добри идеи - прогнозира председателят на Асоциацията на младите учени в България. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Жители на Хвойна се оплакват от шумов терор

Жители на село Хвойна изпратиха петиция до Общинския съвет в Чепеларе и до областния управител на Смолян , в която настояват да се промени Наредба № 1 за опазване на обществения ред, в частта й за нерегламентирания шум. Документът е подписан от 70 живущи в селото, където постоянно живеят около 320 души. Те се оплакват от непрестанен силен..

обновено на 21.05.24 в 14:52

Остаряването е въпрос и на ценностна система

Най-мащабното изследване на български език за последните 20 години по темата за остаряването ще бъде представено днес. Това е книгата на психиатъра д-р Владимир Симов "Остаряването. Психологични, психиатрични и нервнокогнитивни  аспекти", която разглежда промените в поведението с възрастта, някои специфични характерологични изменения, деликатни..

публикувано на 21.05.24 в 10:50

Декарбонизацията е най- голямото предизвикателство пред света

Възможна ли е промишленост c нулеви нетни емисии и ĸaĸ дa бъдe пocтигнaтa? Това е въпросът в подкаста "Европа: Ново поколение" на тема "Отрасли с нулеви емисии и биотехнологии", отправен към експерти в областта на енергетиката и бизнеса. Те обръщат внимание, че преходът на индустрията към нулеви емисии е свързан с радикални промени в производството,..

публикувано на 21.05.24 в 10:23

Кампания събира средства за операция на 22-годишния Георги

Зов за благотворителност в подкрепа на 22-годишния Георги Маринов, претърпял тежка катастрофа край Хисаря, в резултат на което момчето е парализирано от гърдите надолу. Благотворителната кампания за събиране на средства за операция, която стартира миналия месец, продължава, а сред основните организатори на дарителската инициатива под надслов..

публикувано на 21.05.24 в 10:10

Инициативи като "14 века България в Европа" ни обединяват

Генералните директори на БНР, БТА и БНТ Милен Митев, Кирил Вълчев и Емил Кошлуков представиха съвместната инициатива "14 века България в Европа".  Не само патриотизмът е във фокуса на инициативата. Искаме да се фокусираме върху събития от българската история, за които се знае малко. Ние сме призвани да разкажем истината за събитията, обясни в..

обновено на 20.05.24 в 16:38