Как това вече рефлектира върху международните отношения, в които България е неразривна част, като източна граница на НАТО към конфликтната територия на Украйна?
Западът остро критикува Русия и приготвя нови санкции. България също се присъедини към критичния тон на декларациите.
Русия нарича мисията си „мироопазване“, а САЩ определя станалото като претекст за война.
Къде е истината?
Имаме цялостно нарушаване на международното право. Москва подходи с традиционен през последните години цинизъм. Да нарича присъсвието на собствена армия „миротворци“. Никъде, където има такива руски „миротворци“ няма мир, а те стоят с години - коментира д-р Георги Проданов, главен асистент в НБУ, с изследвания по международни отношения на постсъветското пространство.
Загубата на тези два региона за Украйна бе очакван ход от руска страна. Останалият свят разчиташе на спазване на Минските споразумения, но това не се случи. Като цяло няма изненадани от развоя на ситуацията.
Големият въпрос, който остава – дали сега вече ще има война.
Много малко вероятно е това обаче. Русия постигна своето и отсега нататък ще се прави на „бяла и добра“, ще играе ролята на жертва.
Неясна остава позицията на Украйна и специално военните части, струпани по границите на спорните области. Това вече би могло да предизвика военен инцидент. Голям военен конфликт обаче няма да се случи.
Затова следващия голям въпрос е какво ще правим след това.
Санкции – вече се говори за спиране на „Северен поток“, други търговски рестрикции, но те трябва да се наложат „без съмнение“ от останалите държави.
Ние сме Европа и нашата позиция тлрябва да е срещу всякакви такива прояви, които дестабилизират континента.
Това което обаче липсва, е ясната позиция на Европа към Русия. А тя отдавна очаква контакт с Европа, но го очаква по собствения си начин.
Снощната реч на Путин бе показателна - експанзията на Русия в постсъветското пространство ще продължи.
Все пак се осъзнава, че един евентуален военен конфликт ще бъде на техните територии и ще бъде катастрофален за всички.
Специално за нас – няма защо да се безпкоим от военна агресия спрямо България. Опасна е обаче хибридната агресия, която се води срещу нас. Това са фалшивите новини, купени политици, подронващи авторитета на обществото слухове и други похвати. Това продължава вече над 10 г., а от българска страна не се забелязва противодействие - посочва политологът.
Официалната българска позиция може да бъде само една – осъждаме действията на Русия и настояваме за решение дипломатическо, включително и през ООН.
А от поведението на българските политици вече става ясно кой каква страна заема.
Българският език е богат на фразеологизми, а част от тях са свързани с лева и стотинката. Въведена преди 145 години паричната единица е родила редица устойчиви словосъчетания, който и до ден днешен използваме в ежедневието. В него паралелно обаче функционират и такива, който са го предшествали. Така например използваме изразите “Нямам..
Община Баните бори демографската криза и липсата на кадри в редица сфери със стипендии за висше образование и осигуряване на работа. Целта на новата стипендиантска програма е да върне младите специалисти в родния край. От нея могат да се възползват студенти с постоянен адрес в община Баните, които учат в редовна форма по държавна..
Аптеките няма да са готови с двойното етикетиране от 8 август. Актуализацията на аптечния софтуер за показване на цените в лев и евро пък става бавно, затова фармацевтите се притесняват дали ще бъде готова в срок. Това коментира Пенка Минева, член на Инициативния комитет от магистър-фармацевти в България, които изразиха три притеснения от..
Политологът д-р Теодор Славев коментира в програма "Точно днес" потенциала на протестите и политическата ситуация, която ги предизвика. " За мен тези протести са оздравителни за обществото ни, за политическата система и политическия процес, защото напипват едно много болезнено място, което е икономическите и политически зависимости и намеси в..
Тази година отново e осигурено финансиране от община Чепеларе за финалните проучвания и експониране на пещерно обиталище "Чая“. Това разказа в програма "Точно днес" директорът на Музея на родопския карст Марин Господинов . Той уточни, че екипът с ръководител София Христева от Регионалния археологически музей в Пловдив ще работи 21 дни през..