Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако нещо работи, нека не го спъваме


С приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване максималният осиурителен праг бе увеличен  с 400 лв. до 3400 от 1 април. Това стана въпреки възраженията на бизнес организации, основно в сферата на информационните технологии. Днес те разпространиха своя позиция, в която посочват, че това решение не е обсъждано предварително с тях, а диалогът е стартирал постфактум. 

Доброслав Димитров, който е председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуернте компании/ БАСКОМ/, коментира, че на първата среща  в края на миналата година с представители на управляващата коалиция, от бранша са представили становището си, че такова увеличение не може да се случи без разговори с най-засегнатите индустрии и не може да стане "от днес за утре", тъй като такъв разход трябва да бъде планиран.

"Тази наша позиция бе приета и ние останахме с впечатлението, че ще има такива разговори. След което през януари бюджетът беше внесен с предложено вече увеличение ( на максималния осигурителен доход), без да е имало такива разговори. Слев това вече бяха проведени две срещи с Асен Василев, Даниел Лорер и премиера Петков. На тези срещи постфактум вече обсъждахме това, което вече се бе случило", каза Доброслав Димитров.

На въпрос какво би отговорил на хора, които смятат това увеличение за справедливо, Доброслав Димитров отговори:

"Съвсем умишлено бяха смесени темите осигуровки с данъци. Плащайки осигуровки, всеки един от нас очаква съответната услуга от държавата от другата страна, която също има таван. В случая ние плащаме  3 пъти повече за осигуровки, отколкото е средното ниво за страната, а реално потребяваме същата услуга като всеки друг".

Софтуерната индустрия в България отчита растеж в годините на пандемия-15% през 2020 г. и над 20 на сто през 2021 г. 

"Този факт, че нашата индустрия не бе спряна в растежа си дори от една пандемия, би трябвало да е сигнал, че цялото усилие трябва да бъде хвърлено в това как да я разширим тази индустрия, така че колкото може повече хора да работят там. Така че това е посоката, в която трябва да се работи, а не обратното- на тези им върви бизнеса, дайте да ги спънем", каза още Доброслав Димитров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не успя и третият вот срещу кабинета "Желязков"

И третият вот на недоверие срещу кабинета "Желязков" се оказа неуспешен. Срещу предложението гласуваха 130 от присъстващите народни представители от ГЕРБ – СДС, БСП – ОЛ, ИТН и "ДПС – Ново начало". "За" гласуваха 54 – от МЕЧ, "Възраждане" и "Величие".  Депутатите от "Продължаваме промяната - Демократична България" и Алианса за права и свободи не бяха..

публикувано на 04.07.25 в 13:33
Христо Панчугов

Управлението се крепи, защото срещу него няма мнозинство

Постоянните вотове на недоверие обезсмислят този парламентарен инструмент. Това коментира в програма "Точно днес" на Радио Пловдив политологът Христо Панчугов. Според него вносителите или не могат да си представят друг механизъм, с който може да се прави политика, или това допълнително разширява възможното поле на действие.  "Възраждане"..

публикувано на 04.07.25 в 11:00
Евелина Славкова

Вотът няма да мине, вносителите му не искат нови избори

Отново се налага дебат за пореден вот на недоверие към правителството на Росен Желязков. Какви са политическите въпросителни, които носи въвеждането на еврото и неизвестните пред "Продължаваме промяната"?  Според социолога от агенция "Тренд" Евелина Славкова вотът на недоверие, внесен от "Възраждане", "Меч" и "Величие" няма да мине и това не е..

публикувано на 03.07.25 в 10:26

Димитър Арнаудов напуска ИТН и групата в ОбС в Пловдив

Общинският съветник от "Има такъв народ" в Пловдив Димитър Арнаудов напуска партията и групата в местния парламент и става независим. В съобщение до медиите той заявява, че решението му е осъзнат избор, който е резултат от  дълбоки разминавания с начина, по който ИТН води местната си политика. Той твърди още, че отстраняването му от ръководството..

публикувано на 03.07.25 в 10:10

До края на юли очакваме решение за заплатите на младите лекари

На кръгла маса в парламента младите лекари и специализанти представиха законопроект, предлагащ мерки, които да ги задържат в страната. В предварителна дискусия здравната парламентарна комисия реши, че до 28 юли ще подготви законопроект, въвеждащ минимални изисквания за заплащането на медицинския персонал. По темата говорим с  Мурад Назимов , 6 курс..

обновено на 03.07.25 в 09:24