Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ако нещо работи, нека не го спъваме


С приемането на бюджета на Държавното обществено осигуряване максималният осиурителен праг бе увеличен  с 400 лв. до 3400 от 1 април. Това стана въпреки възраженията на бизнес организации, основно в сферата на информационните технологии. Днес те разпространиха своя позиция, в която посочват, че това решение не е обсъждано предварително с тях, а диалогът е стартирал постфактум. 

Доброслав Димитров, който е председател на Управителния съвет на Българската асоциация на софтуернте компании/ БАСКОМ/, коментира, че на първата среща  в края на миналата година с представители на управляващата коалиция, от бранша са представили становището си, че такова увеличение не може да се случи без разговори с най-засегнатите индустрии и не може да стане "от днес за утре", тъй като такъв разход трябва да бъде планиран.

"Тази наша позиция бе приета и ние останахме с впечатлението, че ще има такива разговори. След което през януари бюджетът беше внесен с предложено вече увеличение ( на максималния осигурителен доход), без да е имало такива разговори. Слев това вече бяха проведени две срещи с Асен Василев, Даниел Лорер и премиера Петков. На тези срещи постфактум вече обсъждахме това, което вече се бе случило", каза Доброслав Димитров.

На въпрос какво би отговорил на хора, които смятат това увеличение за справедливо, Доброслав Димитров отговори:

"Съвсем умишлено бяха смесени темите осигуровки с данъци. Плащайки осигуровки, всеки един от нас очаква съответната услуга от държавата от другата страна, която също има таван. В случая ние плащаме  3 пъти повече за осигуровки, отколкото е средното ниво за страната, а реално потребяваме същата услуга като всеки друг".

Софтуерната индустрия в България отчита растеж в годините на пандемия-15% през 2020 г. и над 20 на сто през 2021 г. 

"Този факт, че нашата индустрия не бе спряна в растежа си дори от една пандемия, би трябвало да е сигнал, че цялото усилие трябва да бъде хвърлено в това как да я разширим тази индустрия, така че колкото може повече хора да работят там. Така че това е посоката, в която трябва да се работи, а не обратното- на тези им върви бизнеса, дайте да ги спънем", каза още Доброслав Димитров.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Родителите трябва да партнират на училищните власти

Мерки за подобряване на  дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия.  "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..

публикувано на 10.01.25 в 17:13

Няма причина токът да се спонсорира от държавата

Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
Велислав Величков

Прокуратурата работи силно избирателно при Сарафов

За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение.  Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..

публикувано на 10.01.25 в 14:40

Компенсациите за тока са важни, но бизнесът очаква дългосрочна подкрепа

Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни  са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..

обновено на 10.01.25 в 14:20

Драмата на българските театри на сцената на финансовия дефицит

С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..

публикувано на 10.01.25 в 10:54