Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Санкциите ще изровят пропаст между Путин и руския елит

| обновено на 23.02.22 в 15:52

Изострянето на конфликта между Москва и Киев, особено след като руският президент Владимир Путин призна независимостта на Донецката и Луганската народни републики, доведе до налагане на санкции от редица страни към Русия. 

От днес пък Украйна се готви за извънредно положение и свика запасняците под бойните знамена. 

До къде ще стигне конфликтът и как напрежението ще се отрази на България и българите? 

В седносрочен план конфликтът ще ескалира. Топката в момента е в полето на украинското ръководство – дали ще отвори или не, военни действия срещу отцепилите се области - коментира пред Радио Пловдив политологът Валентин Вацев. 

Проблемът е друг – общата геополитическа обстановка в Европа и света се усложнява. За България все пак няма пряка опасност, ние сме просто физически далече от горещите точки. Но, като част от ЕС, ние носим цялото бреме на икономическата обстановка, която се изостря.

Предупреждението на Медведев за огромно завишена цена на газа е опасно, но все още  не може да се гледа на него като легитимен говорител на руското правителство. 

Това би било икономически колапс за Европа, но най-вече за нас, ние не можем да понесем такъв ръст на цената.

В цялата крази определящи са отношения не между Москва и Киев, а руско – американските отношения.  На световната сцена се появи нов геополитически играч – Китай.  Започна  пренареждането на световната  геополитическа карта. При такъв глобален преход  от еднополярен към вече триполярен свят винаги има „турболентност“. 

Санкциите ще окажат ли влияние върху Москва?

Рестрикциите все повече ще се утежняват. Те обаче няма да засегнат директно руската икономика или руския народ. Те са насочени секторно, към руския политически елит.  Затова е възможно, този елит да се възпротиви на политиката на Путин, защото е пряко и тежко засегнат. Целта е  санкциите да изкопаят пропаст между Путин и руския икономически елит.

Все пак, война не се очертава, НАТО няма да воюва за Украйна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Трусовете около Санторини ще продължат седмици

Около гръцкия остров Санторини н аблюдаваме доста интензивна поредица от земетресения с магнитуд между 4 и 5 по Рихтер. През последните два дни са регистрирани  15 труса с матнитуд 4 .  Епицентърът не е на Санторини , обхванати са няколко острова.  Голямата част от трусовете са в морето , но се усещат на островите. Това заяви пред..

публикувано на 03.02.25 в 16:57

Ситуацията е сложна, "Тикси" прилича на втора "Индра"

Поръчката на общината, която трябваше да надгради системата на "Индра" за управление на градския транспорт и трафика въобще не е това, което ни се обясняваше през 2023-та година. Това ни стана ясно от доклада на заместник - кмета Ерол Садъков, коментира общинският съветник от ДБ Владимир Славенски, който е член на транспортната комисия в ОбС...

публикувано на 03.02.25 в 16:25

Раковски кандидаства с проекти за над 10 милиона лева

Община Раковски кандидаства тази година за държавно финансиране с проекти за над 10 милиона лева. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Павел Гуджеров, кмет на Раковски. „Не пропускаме да кандидатстваме по нито една програма, затова Община Раковски се развива толкова добре. Предстои да кандидастваме по Програмата за развитието на селските..

обновено на 03.02.25 в 11:18

КОЦ-Пловдив с кампания за борба с рака на 4 февруари

В навечерието на Световния ден за борба с рака, който се отбелязва на 4 февруари, КОЦ-Пловдив отбелязва ръст на преминалите пациенти през лечебното заведение през миналата година. „Броят им се е увеличил с около 700. Има и още една негативна тенденция, която забелязваме през последните години – увеличение на пациентите с онкологични..

обновено на 03.02.25 в 11:18
Диана Ефтимова

Липсва визия за решаване на проблемите на изборите

Изборни правила на поправителен изпит. Какви трябва да са промените за да се избегнат съмненията за чесността на вота? Според председателя на Управителния съвет на Института за развитие на публичната среда Диана Ефтимова за последните десет години, откакто през 2014 година бе приет сегашният Изборен кодекс, в него са направени почти 80 предложения..

публикувано на 03.02.25 в 10:47