Военната операция на Русия в Украйна е предварително планирана, с всички хибридни похвати, задействани преди това. До последно се надявах, че няма да се стигне до тук, но войната вече е факт. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Валерий Тодоров, журналист, дългогодишен кореспондент в Москва и бивш директор на БНР.
Целите на Владимир Путин в Украйна
По думите на Валерий Тодоров крайните цели на руския президент Владимир Путин могат да бъдат няколко. "Първата е Русия да наложи контрол върху Донецк и Луганск. Оказва се обаче, че двете области обхващат по-различни, по-свити територии от обявеното, затова се говори, че народните милиции на двете области водят сражения с украинската армия. Друга цел е да се премахне водната блокада на Крим, а третата - демилитализирането на Украйна", смята журналистът.
Възможните решения на конфликта
Засега като че ли са изчерпани дипломатическите решения на конфликта, допълни Валерий Тодоров. "От една страна Западът не прояви достатъчно твърдост към Русия, от друга - оказа прекален натиск, без шанс за компромис. Затова Путин реши, че може да отвърне по същия начин. Да не забравяме, че Русия има много оръжие, и с голям обсег на действие, включително и ядрено".
Според Валерий Тодоров под заплаха е както регионалната, така и световната сигурност. "Дипломатическите коридори са силно стеснени, но преговорите и совалките трябва да продължат", смята той.
Интересна ще бъде реакцията на страните, приятелски настроени към Русия. Явно има и други, политически цели, една от които е да се свали правителството в Киев и президента Володимир Зеленски, каза още дългогодишният кореспондент в Москва.
Българската реакция
Днес българските власти заявиха, че няма непосредствена заплаха за страната ни, но има много българи в Украйна. Освен това военният конфликт се развива на територия, през която минават важни връзки - в стратегическо, енергийно и др. отношение, напомни Валерий Тодоров.
"Със сигурност ще има сериозни икономически последици - скок на цените, инфлация и т.н., но и хуманитарни с много бежанци", каза още той.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Валерий Тодоров е в прикачения файл.
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..