Военната операция на Русия в Украйна е предварително планирана, с всички хибридни похвати, задействани преди това. До последно се надявах, че няма да се стигне до тук, но войната вече е факт. Това заяви в интервю за Радио Пловдив Валерий Тодоров, журналист, дългогодишен кореспондент в Москва и бивш директор на БНР.
Целите на Владимир Путин в Украйна
По думите на Валерий Тодоров крайните цели на руския президент Владимир Путин могат да бъдат няколко. "Първата е Русия да наложи контрол върху Донецк и Луганск. Оказва се обаче, че двете области обхващат по-различни, по-свити територии от обявеното, затова се говори, че народните милиции на двете области водят сражения с украинската армия. Друга цел е да се премахне водната блокада на Крим, а третата - демилитализирането на Украйна", смята журналистът.
Възможните решения на конфликта
Засега като че ли са изчерпани дипломатическите решения на конфликта, допълни Валерий Тодоров. "От една страна Западът не прояви достатъчно твърдост към Русия, от друга - оказа прекален натиск, без шанс за компромис. Затова Путин реши, че може да отвърне по същия начин. Да не забравяме, че Русия има много оръжие, и с голям обсег на действие, включително и ядрено".
Според Валерий Тодоров под заплаха е както регионалната, така и световната сигурност. "Дипломатическите коридори са силно стеснени, но преговорите и совалките трябва да продължат", смята той.
Интересна ще бъде реакцията на страните, приятелски настроени към Русия. Явно има и други, политически цели, една от които е да се свали правителството в Киев и президента Володимир Зеленски, каза още дългогодишният кореспондент в Москва.
Българската реакция
Днес българските власти заявиха, че няма непосредствена заплаха за страната ни, но има много българи в Украйна. Освен това военният конфликт се развива на територия, през която минават важни връзки - в стратегическо, енергийно и др. отношение, напомни Валерий Тодоров.
"Със сигурност ще има сериозни икономически последици - скок на цените, инфлация и т.н., но и хуманитарни с много бежанци", каза още той.
Цялото интервю на Антоанета Петричанска с Валерий Тодоров е в прикачения файл.
Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..
На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев . По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...
Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..
Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..
Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..