Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В сегашната ситуация фишинг и кибератаките ще процъфтяват

| обновено на 25.02.22 в 15:58

Съвременната война се води с различни, не само чисто военни средства. За възможните кибератаки в такава ситуация и за защитата от тях говори IT експертът Димитър Ганчев.

Когато една страна е по-напреднала  технологично, не е ли по-уязвма за „пробиване“ от кибератаки? 

Има известна ирония в това,  но няма директен знак за равенство. Защото може да си напреднал и пак да си трудно уязвим, именно по тази причина. 

Обществените институции – отделят ли достатъчно ресурси  за да се защитят в тази посока? 

И да и не, няма еднозначен отговор. Където се използват вътрешно ведомствени системи, те са  по-добре защитетни, защото не са свързани с външните мрежи.  При общественото обслужване обаче нещата са по-различни.  Имаме примери в това отношение с няколко рухвания на електронни услуги у нас. 

Особено важни са системите за разплащане и банковите услуги. Те са и доста уязвими за кибератаки. 

Зависи обаче какво се цели от страна на атакуващите.  В сегашния момент, на дневен ред в момента са информационните общности – сайтове, телевизии, вестници. 

В мътна вода най-лесно  се лови риба. Затова и фишиг атаките процъфтяват. 

Вероятно бъдещите разработки ще се правят по начин, да  могат да се развиват и усъвършенстват.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46