За пълна прозрачност на българската част по руските енергийни проекти се обяви с отворено писмо до министър председателя Кирил Петков от днес Антикорупционният фонд. В предаването „Ден след ден“ на Радио Пловдив Николай Стайков от фонда каза, че това искане има директна връзка с външно-политическата ситуация.
„Тъй като истината е, че много отдавна знаехме за геополитическите аспекти на газовите проекти - на голямата цел да бъде забоколена Украйна. Сега виждаме защо“ - посочи той и даде два примера за непрозрачност при договаряните проекти. Единият - отпреди 10-тина години при първите сериозни междуправителствени споразумения по Южен поток. Вторият - през 2013-та, когато, по думите му, в страната ни с високопоставена руска делегация са били пратеници на Газпром и на президента Путин.
В първия случай: „На никой никога за публиката не стана ясно въпросните държавно гарантирани заеми как ще бъдат изплащани, кой ще ги изплаща. Изобщо те си бяха управлявани като частни проекти“ – подчерта Николай Стайков. А за втория напомни, че при публичен въпрос към служебния премиер Орешарски тогава за това какво са си говорили с руските пратеници, той казал: „Никога няма да стане ясно“.
От Антикорупционния фонд предлагат на премиера Петков да се отворят финансовите и междуправителствените документи, една част от които се оказало, че липсват и не могат да бъдат намерени. Той уточни, че става дума за Пътната карта за продължението на Турски поток, под която стои подписа на енергийния министър отпреди 5 години.
„Искаме новото ръководство на ДАНС да каже имало ли е сигнали до ДАНС за корупционни индикатори по отношение на руските газови проекти и какво е направено по тях“ – посочи още Стайков.
„Искаме да теглим чертата и точно в този ден на напрегната геополитическа обстановка да стане ясно по какъв начин се защитават или не се защитават българските национални интереси в енергетиката и имаме ли служби, които да следят това да се случва“ - допълни той.
Като нарече газовите проекти „черни кутии“, Николай Стайков подчерта, че те са възможност премиерът да направи нова заявка за прозрачност, като ги освети.
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..