В Международния ден на хората с редки болести ви срещаме с Даниел Деянов от Смолян. 19 години той живее с болестта муковисцидоза, чийто символ е розата – най-често срещата рядка болест у нас. И е научил, че няма смисъл да се бориш с нещо, което не можеш да промениш. Трябва да го приемеш и единственият смисъл на борбата ти е да трансформираш мечтите си.
"След като завърших училище, се чудех какво да правя с живота си. Записах се в Университет, после започнах да си търся работа, но като се сетих, че от ТЕЛК-овите решения ни дават много проценти инвалидност, се чудех къде ли ще ме вземат на работа. Беше ми много трудно, даже се бях отчаял от живота. Мислех какво да правя, но и на това се намира начин" - споделя момчето.
Късметът му се усмихва, намира работа и 8 месеца вече е шофьор. Казва, че можем да управляваме живота си, когато сме уверени в себе си. Не го е срам от болестта му, но споделя само с близките си приятели за нея. Казва, че те му помагат, предпазват го, напомнят му с приятелски съвет за ензимите, които трябва да вземе.
Това, което муковисцидоза е променила за него, е всичко, оказва се. "От малък си мечатех да стана военен и да служа в Българската армия, но като пораснах, разбрах, че няма как да се случи. И почна всичко от начало". Сега вече мечатата му е да има по-добър живот. "Ако имаше как да нямам това заболяване муковисцидоза, щеше да е по-добре" - усмихва се. И обобщава съвсем простичко урокът, който добре е научил:
"Трява да приемем факта. Това е до живот. Просто поддържаме някак здравословно състояние и така. Не съм различен. Не преча на никого, аз съм един от всички. От малък свиря на гайда, спортувам, тренирам". А най-важното за хората на неговите години казва, че е: "Да се държим здраво стъпили на краката, да приемаме нещата такива, каквото са и да се будим с усмивка".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Напусна ни един много добър човек и писател - Валентин Георгиев. Той пое по пътя към вечността снощи след тежко боледуване. Валентин Георгиев беше програмен директор на ИК "Хермес", наш колега журналист, работил дълги години във вестник "Марица", писател, чиято дарба блесна още в студентските му години в ПУ "П. Хилендарски", където е завършил..
„Очевидно е, че се полагат усилия от страна на политиците за приемането на еврото от 1 януари 2026 година. Друг въпрос е до колко те се оценяват положително, или отрицателно, тъй като свикнахме да се разделяме, във всяко едно отношение. И всичко, което правим, да го подлагаме на съмнение. Виждате, застъпниците за приемането на страната ни в..
В навечерието на най-светлия български празник – 24 май – ви разказваме за издателя Христо Г. Данов или човекът, който дари книгата на българския народ. Освен основател на модерното книгоиздаване, книгопечатане и книгоразпространение той е бил и всеотдаен кмет на Пловдив. Името му е символ на наука и образование, на вяра в българина...
Само с един глас разлика общинския съвет на Асеновград спря опита за промени в Подробния устройствен план, необходим за да заработи кариерата за мрамор и баластра в с. Горнослав. С 15 гласа "за", 14 "против" и един "въздържал се" Общинският съвет в Асеновград отказа на концесионера - фирма „Запрянови“ да да изготви техническо задание за..
580 души, възрастни и самотноживеещи хора с увреждания в Пловдив, вече получават помощ вкъщи по проект, който частично заменя съществувалия до края на 2024 година "Грижа в дома". Лилия Кичукова от общинската дирекция за социално подпомагане, която ръководи проекта, обясни, че първоначално той е предвиден за 455 потребители, но от януари досега се..