В Международния ден на хората с редки болести ви срещаме с Даниел Деянов от Смолян. 19 години той живее с болестта муковисцидоза, чийто символ е розата – най-често срещата рядка болест у нас. И е научил, че няма смисъл да се бориш с нещо, което не можеш да промениш. Трябва да го приемеш и единственият смисъл на борбата ти е да трансформираш мечтите си.
"След като завърших училище, се чудех какво да правя с живота си. Записах се в Университет, после започнах да си търся работа, но като се сетих, че от ТЕЛК-овите решения ни дават много проценти инвалидност, се чудех къде ли ще ме вземат на работа. Беше ми много трудно, даже се бях отчаял от живота. Мислех какво да правя, но и на това се намира начин" - споделя момчето.
Късметът му се усмихва, намира работа и 8 месеца вече е шофьор. Казва, че можем да управляваме живота си, когато сме уверени в себе си. Не го е срам от болестта му, но споделя само с близките си приятели за нея. Казва, че те му помагат, предпазват го, напомнят му с приятелски съвет за ензимите, които трябва да вземе.
Това, което муковисцидоза е променила за него, е всичко, оказва се. "От малък си мечатех да стана военен и да служа в Българската армия, но като пораснах, разбрах, че няма как да се случи. И почна всичко от начало". Сега вече мечатата му е да има по-добър живот. "Ако имаше как да нямам това заболяване муковисцидоза, щеше да е по-добре" - усмихва се. И обобщава съвсем простичко урокът, който добре е научил:
"Трява да приемем факта. Това е до живот. Просто поддържаме някак здравословно състояние и така. Не съм различен. Не преча на никого, аз съм един от всички. От малък свиря на гайда, спортувам, тренирам". А най-важното за хората на неговите години казва, че е: "Да се държим здраво стъпили на краката, да приемаме нещата такива, каквото са и да се будим с усмивка".
Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.
Режисьорът и университетски преподавател с богат изпълнителски и постановъчен опит в областта на сценичните и екранни изкуства Петър Одажиев гостува в рубриката в седмицата от 18-ти до 23 ноември. Той е завършил НАТФИЗ “Кр. Сарафов”, София, специалност кино и ТВ режисура. Впоследствие завършва магистратура по арт мениджмънт в Ню Йорк...
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..