Европейската комисия ще финансира изграждането на първия зелен университет. За проекта по Еразъм + работят заедно осем водещи университета от Европа.
От наша страна Аграрният университет - Пловдив е партьор в UNIgreen –алианс за създаване на новия „Зелен университет на Европа“. На 17 февруари 2022 г. ректорите на осем европейски университета направиха решаваща стъпка към създаването на зеления университет.
Ректорът на АУ проф. д-р Христина Янчева подписа в Брюксел с ректорите на останалите участници в Алианса, писмо за участие в проекта UNIgreen. В Академията за научни изследвания и висше образование /ARES/, участниците изразиха позиция и се обединиха за единна мисия на Зеления университет на Европа. През 2020 г. Университетът в Алмерия – Испания инициира създаването на Европейски алианс на университетите, работещи в сферата на аграрните науки, биотехнологии и природни науки, в който участва и Аграрният университет – Пловдив. Останалите партньори са: Варшавският университет за природни науки – Полша, HEPL – Висше училище на провинция Лиеж – Белгия, Политехническият институт в Коимбра – Португалия, Университетът в Модена и Реджо Емилия – Италия, Sup‘Biotech – Франция и Аграрният университет – Исландия.
Основната цел на проекта е да се създаде междууниверситетски европейски кампус за насърчаване на върховите постижения във висшето образование, научни изследвания, иновации, добри практики и трансфер на знания. Очертани са краткосрочните цели в следващите 5 години и дългосрочните в следващите 10 години.
Обещаващо начало на сътрудничеството: Постигнат бе и първият успех на Алианса – кандидатурата по проект „Университетско сътрудничество за насърчаване на ЗЕЛЕНИЯ преход и устойчивите практики в образованието и обучението /U-Green/“ по програма Еразъм+, подпрограма „Партньорства за сътрудничества“, подадена през 2021 г., е успешна. Проектът с Координатор Университета в Алмерия, Испания получи финансиране и ще стартира през следващия месец.
Тази седмица слушаме истории, разказани от журналиста от БНТ Пловдив Димитър Димитров. Репортер, който се чувства еднакво сигурен когато отразява инциденти, протести, избори, военни и исторически събития, но и когато говори с рибари и ловци, които го покоряват с колорит и автентичност. Идва от Велико Търново и остава в Пловдив, реализирал своето..
Балканите бойкотират големите вериги магазини. Протестът срещу високите цени и ниския стандарт на живот започна от Хърватия и премина в Босна и Херцеговина, Черна гора и Северна Македония. Бойкот се подготвя и в Гърция на 19 февруари, а у нас той е насрочен за идния четвъртък – 13 февруари. Какво се случва с цените в България? До какво ще..
Затварянето на дървопреработвателни предприятия, сред които и най-големият в региона завод за целулозна хартия в Стамболийски, води до криза в горския сектор и пазара на дървесина. Защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? Какво се случва в горския сектор у нас? Според проф. Васил Живков, председател на УС на..
Според ВМРО, съществува организирана престъпна група между държавата и големите търговски вериги. От организацията подчертават, че правителството има интерес от много високите цени на хранителните стоки в България. В интервю за Радио Пловдив по темата Александър Сиди от ВМРО беше категоричен, че "цените в големите търговски вериги у нас са..
Скъпи ли са храните в магазините? Възможно ли е и е в условията на пазарна икономика да има контрол върху цените? Какво мислят пловдивчани за инициативата за бойкот на магазините в определен ден, която започна от Хърватия и се разпространи в редица страни на Балканите, а у нас организации призоваха гражданите да се въздържат от покупки на 13 февруари в..