Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Искаме ясна процедура за държавното изкупуване на зърно

Държавата ще влезе на пазара на зърно и ще изкупи от българските производители около 1.5 млн. тона пшeница за гарантиране на нуждите на населението за година напред.  Решението е заради войната и очакванията за възможни трусове на зърнения пазар, тъй като Украйна и Русия произвеждат около 30% от пшеницата в световен мащаб.

Според Ангел Вукодинов - зърнопроизводител от Съединение и бивш председател на Националната асоциация това е логично решение на правителството в опит да се избегне продоволствена криза, но по думите му браншът се притеснява от това какви ще се конкретните процедури и какво ще е решението за износа от новата реколта.

Този механизъм трябваше да е предварително договорен и обмислен, а това не се случи, чуха се и приказки, че са още сега спрени кораби, натоварени със зърно за износ, казва Вукодинов.

Много съм песимистичен по отношение на готовността и капацитета на Държавния резерв да поеме това количество. При това положение ще се ползват складове на търговци, а идва и новата реколта, която също ще трябва да се прибере. Зърното е жива стока и има специфични условия за съхранение, искат се специфични грижи, акцентира фермерът. Той припомни, че винаги при поълване и изпразване на резерва се съсздават проблеми и изрази надежда сега да не стане така и държавата да си влезе в ролята, гарантирайки прозрачни процедури.

Прогнозата на Вукодинов е, че тази година добивът на пшеница ще е над 6 млн. тона, а вътрешното годишно потребление от около 1 тон и половина. По отношение на цените те са много динамични и сега стигнаха 420 евро на тон на Парижката борса. На Софийската цената е по- ниска, но това е защото там не се правят големи сделки.

Ако растат цените на енергоносителите и на торовете няма причина и пшеницата да поскъпва.

Интервюто можете да чуете в прикачения звуков файл.










Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

"Буквите, които ни правят народ"

През 2025 година България отбелязва 1170 години от създаването на кирилицата. През изминалото хилядолетие кирилицата е претърпяла дълбоки трансформации — от ръкописните букви на монасите до дигиталните шрифтове на съвременността, тя е отразявала както културните, така и технологичните промени на българската  действителност.  Докато азбуката и..

публикувано на 24.05.25 в 15:58

Проф. Ивайло Старибратов в "Добро утро, ден!"

Проф. Ивайло Старибратов – математик. Това, както сам казва в „Добро утро, ден!“, го определя най- точно и най- пълно.  С дълга кариера на учител, директор на Математичаската гимназия и университетски преподавател.  Пловдивчанин, който може да разкаже историята на рода си 200 години назад. Активен като гражданин, заради което направи и кратко..

обновено на 23.05.25 в 16:54

Балната дреха трябва да отговаря на характера

Балната дреха трябва да отговаря на характера на абитуриента, да подчертае личността му. Това каза дизайнерът Иван Донев. Той добави още, че тенденции в официалните дрехи няма. Важно е да се подчертаят предимствата на фигурата. „Все повече младежи избират да не бъдат облечени във вечерни дрехи, а да посветят средствата за..

публикувано на 23.05.25 в 16:31

Технически срив на изпита по ИТ, матурата по английски не затрудни зрелостниците

Само една изпитна работа в Пловдив и областта е анулирана , защото ученичка е използвала плеър, за да преписва от него. Не са явили само 28 зрелостници на втората матура. Иванка Киркова, началник на РУО-Пловдив съобщи, че изпитът по Информационни технологии е бил затруднен, поради технически сривове . На този изпит няма да останат..

обновено на 23.05.25 в 16:09
проф. Христо Матанов

България не би оцеляла без православното християнство

"Приемането на християнството от българския княз Борис Първи е цивилизационен избор", посочи проф Христо Матанов, историк, медиавист и византолог. През тази година се честват 1160 години от покръстването на българите. "Той приема една религия, която е нова и отхвърля езичеството на славяни и прабългари. Не е лесно да се направи такъв избор...

публикувано на 23.05.25 в 15:56