Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята като рана и смисъл - "Точно днес"

„С благодарност на всички, които помогнаха за нашето спасение на 10.03.1943 г.“ пише на иврит на Паметника на благодарността на пл. „Цар Калоян“ в Пловдив. 79 години от спасяването на българските евреи от лагерите на смъртта отбелязва Организацията на евреите „Шалом“- Пловдив  на мястото, където през 1943 г. на същия ден пловдивските евреи са били събрани в очакване да бъдат депортирани, но гражданите не са допуснали това да се случи. За тежките  и недоучени уроци на историята – събеседник  Светлозар Калев – председател на „Шалом“.

Две седмици след началото на войната Русия-Украйна, светът сякаш започна да се  отърсва от първоначалния си шок, за да осъзнае напълно, че се намира в необичайно рискова ситуация, изпълнена с опасности и с много неизвестни, но в същото време дефицитът на добри новини продължава да бъде съществен.

Извън битките за територии и икономическо надмощие на политическите кръгове, хората са изправени пред труден избор – да преоткрият себе си в разрушената координатна система на утвърдени ценности. Кога в пресечната си точка  всеобщите усилия  на българи и бежанци ще могат да повлияят върху равновесието на средата и каква цена ще плащат всички – събеседник социологът от БАН доц. Алексей Пампоров.  

Какъв знак за нивото на общественото съзнание даде прерасналият в ожесточени военни действия конфликт Украйна-Русия и от каква психологическа подкрепа се нуждаят бягащите от войната. Коментарът е на психолога Влада Парфенова.  

В програма „Точно днес“  ще ви срещнем и с две жени от Украйна – Ирина и Светлана, които вече няколко дни са намерили подслон за себе си и децата си в Пловдив. Те са сред първите, получили анкетни карти с информацията от които институциите ще могат да координират нуждите им. Разказът за тях е на Екатерина Костова.  

Поклон за таланта на актьорите-ветерани на сцената  на Драматичен театър Пловдив Стефан Попов и Симеон Алексиев. След аплодисментите на публиката те получиха от директора на Драмата Кръстю Кръстев статуетката "Дон Кихот" по повод житейските им юбилеи.

100 години от основаването си отбелязва Народно читалище „Назъл Хикмет“ с изложба в Културния център на Радио Пловдив. Изкушената от изобразителното изкуство авторка Дияна Бабаджанова е инженер по електроника и бивш авиодиспечер на летище Граф Игнатиево.

А в „Добро утро, Ден“  и в четвъртък ще останем в компанията на адвокат Михаил Екимджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Ранно утро с "Шейкър"

В първото утро на декември всичко е повече уют и очакване, повече топлина в дома и време за близките ни! Предстои ни много светлина, много размисли в дългите вечери, равносметките на отминаващата година, и най - накрая - упование с надежда в доброто, което винаги е повече! Избираме теми за наука и изкуство, за взаимодействието между тях. Ще ви срещнем с..

публикувано на 30.11.24 в 16:05

Светлини и мъгли в "Ден след ден"

По коловозите на ярките светлини, които идват с наближаването на декември и ноемврийската политическа мъгла тръгват следобедните минути на предаването „Ден след ден“ по Радио Пловдив. Започваме с разговор за рекордно дългото заседание на 51-вото Народно събрание и осмия неуспешен опит за избор на негов председател. Преди заседанието на..

публикувано на 29.11.24 в 14:56

Поетично с „Вход свободен“

С Ралица Стоянова говорим за шестата ѝ изложба с картини и представяне на втората ѝ стихосбирка „Феникс. Възраждане“. С Владислав Христов ви разказваме повече за представянето на двуезичната хайку антология "Shining Wind/Сияен вятър".  Сборникът е издание на Британско хайку общество, чийто председател е българката Илияна Стоянова и събира едни..

публикувано на 29.11.24 в 09:30

На 29 ноември "Точно днес"

И ноември си отива, а усещането, че се въртим в омагьосан кръг все по осезаемо ни напомня на колко въпроси се чакат отговорите. Кога и дали въобще това НС ще заработи след като за пореден път не се стигна до избор на председател? Колко още може да задълбочи политическата криза, повличайки цялата държава?  Говорим с Евелина Славкова, социолог от..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

"Ден след ден" на 28 ноември

Спорът около поддържането на античните мозайки в Епископската базилика на Филипопол се обогати с криминално-сензационни елементи. Директорът на археологическия музей доц. Костадин Кисьов съобщи за намерена ценна находка, но направено чрез грубо разкопаване на мозайките и крито впоследствие от служители на „Старинен Пловдив“. Директорката Елена..

публикувано на 28.11.24 в 14:43